A Turkish adaptation of the revised post-event processing questionnaire
Olay sonrası işleme ölçeğinin Türkçeye uyarlama çalışması
- Tez No: 582204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Olay sonrası işleme (OSİ), sosyal kaygı yaratan etkileşim veya performans sonrasında tekrar eden ve zihni meşgul eden düşüncelere verilen isimdir. Sosyal kaygı modelleri (örn. Heimberg, Brozovich, & Rapee, 2014) OSİ'nin sosyal kaygının oluşumunda ve sürekliliğinde önemli bir mekanizma olduğunu önermektedir. McEvoy ve Kingsep (2006) OSİ ölçeğini sosyal fobik hastalar üzerinde yaptıkları çalışmayla düzenlemiş ve sürecin değerlendirilebilmesi için ölçeği kullanılabilir hale getirmişlerdir. Türkçede sosyal kaygının bu özelliğini ölçen bir araç olmaması, bu çeviri çalışmasını gerekli kılmaktadır. Bunun yanında, bazı bilişsel süreçlerin mükemmeliyetçilikle bazı psikolojik rahatsızlıklar arasındaki ilişkiyi dolayımlayıcı özellikte olduğu düşünüldüğünden, bilişsel bir süreç olarak OSİ'nin bu ilişkilerde dolayımlayıcı rolü incelenmiştir. Türkiye'de bir üniversiteye kayıtlı 525 öğrenciden internet üzerinden toplanan verilerle çalışma yapılmıştır. OSİ ölçeğinin yanı sıra, kaygı, depresyon ve tekrar eden düşünce ölçekleri de formun içerisinde bulunmakta ve bu sayede ölçeğin güvenilirlik ve geçerlilik değerleri de hesaplanmıştır. Doğrulayıcı etken çözümlemesi sonuçlarıyla ölçeğin güvenli ve geçerli olduğu görülmüştür. OSİ'nin diğer ölçeklerle ilintisine bakıldığında, beklenilen yönde ve pozitif ilintili olduğu görülmüştür. Dolayımlama analizleri, beklenilen ilişkinin olmadığını göstermiştir. Bu çalışma olay sonrası işleme ölçeğinin Türkçeyi kullanan bireylerde kullanılabilir olduğunu göstermektedir. Bulgular, çalışmanın sınırlılığı ve gelecek çalışmalar için önerilerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Post-Event Processing (PEP) is described as repetitive and intrusive thinking on recent anxiety-provoking social interaction or performance situation. Models of social anxiety (e.g. Heimberg, Brozovich, & Rapee, 2014) suggest PEP is an important mechanism in maintenance and vulnerability for social anxiety. Post-Event Processing Questionnaire- Revised (PEPQ-R) was developed by McEvoy and Kingsep (2006) in order to assess this mechanism in individuals. Perfectionism as a transdiagnostic factor have been extensively studied concerning other psychological problems, such as depression and anxiety. Moreover, mediating role of different cognitive processes on the relationship between perfectionism and psychological distress have been examined. This study aims to adapt the PEPQ-R to Turkish and explore mediating role of PEPQ as a cognitive process on the relationship between perfectionism and other disorders. Data collected from 525 university students in Turkey through online survey tool. PEPQ-R with a battery of anxiety, depression, perfectionism and repetitive thinking measures were used in order to assess validity of PEPQ-R. Mediation analyses were conducted if PEPQ mediates the relationship between perfectionism and aspects of social anxiety and depression. Confirmatory factor analysis showed that the adaptation had adequate fit on the model, other analyses supported that PEPQ-R correlated with other measures in line with previous studies. These suggest adapted scale is a reliable and valid tool in assessment of PEP in Turkish individuals. Mediation analyses yield negligible results. Outcome of the analyses were discussed as limitations and future directions.