Şizofreni hastalarının kullandığı savunma mekanizmalarının Rorschach testi ile analizi
Assesing of defense mechanisms used by Schizophrenia patients
  1. Tez No: 582203
  2. Yazar: ELİF DİLA ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; şizofreniye özgü savunma mekanizmalarının Lacan'ın psikoz kuramında getirmiş olduğu Ayna Evresi'ne Gerileme, Baba-nın Adı'nın Men Edilmesi, Simgesel Düzenin dağılması öğretileri çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi Şizofreni Dostları Derneği'ne mensup 5 erkek şizofreni hastasından oluşmaktadır. Çalışmaya gönüllü olarak dahil olan katılımcılarla Psikanalitik Yönelimli Ön Görüşme ve ardından Rorschach Testi uygulaması yapılmıştır. Katılımcıların Rorschach kartlarına verdikleri yanıtlar ile ön görüşmede alınan öykü birlikte değerlendirilmiştir. Rorschach Testi'nden elde edilen sonuçlara göre hastaların yanıtlarında görülen boşluklar, adlandırma güçlükleri, parçalanmış bedenler, kötücül tasarımlar, zevki düşmemiş ötekiler, persekütif yanıtlar, ben-ben olmayanın ayrışamadığı yanıtlar ve dikkat çeken dil bozuklukları; Lacan'ın psikozlar üzerine olan kuramında ortaya koyduğu Ayna Evresi'ne Gerileme ve Baba-nın Adı'nın Men Edilmesi kavramlarını anlaşılır kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been intended to examine of typical schizophrenia defense mechanisms pursuant to aim of Regression to Mirror Stage, Forclusion the Name of Father and role of Symbolic Order that brought with Lacan'a psychos theory. The population of this study consist of 5 male schizophrenic patients who are member of Şizofreni Dostları Derneği (Friends of Schizophrenia Association). It has been applied Directional Psychoanalytic Pre-Interview and Rorschach Test to volunteers. Participant's responds for Rorschach Test's cards and their medical stories from the pre-interview has been evaluated together. According to results to Rorschach Test; patients answers have spaces, classification and naming difficulties, shredded bodies, evil desings, others who are not subject to law, persecuted responds, answers that does not separate who is not me-me and conspicuous language disorders; these answers became clear of the notions Mirros Stage and Forclusion the Name of Father on Lacan's theory about psychoses.