Orhaniye Kışlası
Orhaniye Barracks
  1. Tez No: 582226
  2. Yazar: OĞUZHAN ULUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
II. Mahmut döneminde yeniçeri ocağının kaldırılması ile birlikte Osmanlı ordusunun teşkilat yapısında değişim ve modernleşme hız kazanmıştır. Teşkilatlanmadaki bu farklılık Osmanlı ordusunun kullandığı diğer yapıları etkilediği gibi barındığı ve eğitim yaptığı kışla yapılarını da etkilemiştir. Bu çalışmada/araştırmada, Osmanlı İmparatorluğu'nun Başkenti ve aynı zamanda Osmanlı ordusunun kalbi/beyni konumunda bulunan İstanbul'da bulunan Osmanlı ordusu için inşa edilmiş kışla yapılarından biri olan Orhaniye Kışlası'nın tarihsel gelişimi sanat tarihi açısından incelenmeye çalışılmıştır. Osmanlı Devleti'nin askeri mimarisinin bir parçası olarak karşımıza çıkan kışla mimarisi; Osmanlı Devleti ilk dönem kışlaları, 18.yüzyıl kışlaları ile 19.yüzyıl ve sonrası askeri yapıları biçimde ayrılarak incelenmiştir. Gelişen Osmanlı ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda kışlaların bünyesinde barındırdığı yapıların çeşitlendiği görülmüştür. Osmanlı ordusu için en önemli askeri yapılardan biri olan kışlalar, özellikle de İstanbul kışlaları yapıldıkları dönemlerin en dikkat çekici yapılarından olmuştur. İstanbul'da bulunan diğer kışlalar hakkında bilgi verilerek Osmanlı ordusunun İstanbul kışlaları hakkında bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, Orhaniye Kışlası ve kışla sınırları içerisinde bulunan ek yapılar sanat tarihi açısından incelenmiştir. Devlet kurumlarında bulunan resmi arşivlerde, kütüphanelerde, şahsi koleksiyonlarda ve bölgede yapılan incelemelerde elde edilen özgün bilgi ve belgeler ışığında sanat tarihi açısından bir değerlendirme yapabilmek mümkün olmuştur. Özgün planlara ve cephe düzenlerine işlev değişikliği veya o günün şartlarının gelişimine uyum sağlama amaçlı müdahaleler de göz önünde bulundurulmuştur. Orhaniye Kışlasının ve ek yapılarının bir kültür varlığı olduğu göz ardı edilmeden sanat tarihi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the reign of Second Mahmut, Ottoman Army proliferate after the termination of janissary foundation. This process about the difference on the military organization of Ottoman Empire affected barracks that Ottoman Army nestle and instruct; likewise other structures. Orhaniye Barracks; which is in the capital and the command center of Ottoman Army, İstanbul; have tried to be examined in terms of art history. As one of the parts of Ottoman Empire's military architecture, barracks analyzed after arranging under chapters such; early age barracks, 18c. barracks and 19c. barracks. The requirements of developing Ottoman Army had also overwhelmed or developed the variety of the embodied structures under military barracks. Barracks instantly had become the most significant military structures of Ottoman Army; especially barracks of Istanbul, are the most remarkable ones under this contexture. In order to acquaint the other barracks in İstanbul, this study tried to create a new vision about Ottoman Barracks of İstanbul. In this course, Orhaniye Barracks and the embodied structures under Orhaniye Barracks are scrutinized in terms of art history. In the light of the information and documents compiled from: archives of governmental bodies, libraries, personal collections, and researches in the province, an assessment become possible in terms of art history. Genuine plans, functional differences upon elevation methods or interferences to harmonize evolution with requirements of former periods have also been considered, during the construction phase of this course. Orhaniye Barracks and its facilities existence as a cultural fortune has taken into consideration while analyzing it, under the scope of art history.