STEM yaklaşımı ile beşinci sınıf öğrencilerinin orantısal ilişki içeren ve içermeyen problemleri çözme becerilerinin gelişimi
The contribution of STEM approach based proportional reasoning activities to fifth grade students' ability to solve proportion problems
- Tez No: 899087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU PİŞKİN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) yaklaşımı ile beşinci sınıf öğrencilerinin orantısal ilişki içeren ve içermeyen problemleri çözme becerilerinin nasıl geliştiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın katılımcıları 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Zonguldak ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 17 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Literatürden yararlanılarak oluşturulan 10 soruluk orantısal akıl yürütme becerisi testi ön değerlendirme ve son değerlendirme şeklinde veri toplama aracı olarak belirlenmiştir. Problemlerin sekizi orantısal ilişki içermekte ve ikisi orantısal olmayan ilişki içermektedir. Bu çalışmada araştırmacı tarafından belirlenen orantısal akıl yürütme becerisini geliştirmeyi hedefleyen beş ayrı STEM etkinliği uygulanmıştır. STEM yaklaşımına dayalı orantısal akıl yürütme etkinlikleri yürütülmeden önce uygulanan ön değerlendirme sonuçlarına göre öğrencilerin orantısal ilişki içeren problemleri çözmede zorlandıkları görülmüştür. Son değerlendirme sonuçlarına göre ise yürütülen STEM temelli orantısal akıl yürütme etkinliklerinin öğrencilerin orantı problemlerini çözme becerilerinin gelişimine katkı sağladığı görülmüştür.STEM etkinliklerinin öğrencilerin orantısal ilişki içermeyen problemleri çözme becerilerinin gelişimine de katkı sağlandığı görülmüştür. Son değerlendirme sonuçlarına göre öğrencilerin orantısal ilişki içermeyen problemleri çözerken toplamsal ilişkileri doğru bir şekilde kurdukları gözlemlenmiştir. Son değerlendirmede öğrencilerin orantısal ilişki içeren problemlerin çözümünde daha çok değişim çarpanı stratejisini kullandığı görülmüştür. STEM etkinliklerinin öğrencilerin aralarındaki oranı tam sayı veya kendi içindeki oranı tam sayı olan problemleri çözme becerilerini geliştirdiği görülmüştür. Kendi içindeki oranı tam sayı olmayan ve aralarındaki oranı tam sayı olmayan problemlerin çözümünde öğrencilerin çoğunun zorlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine how the skills of fifth-grade students to solve problems that involve and do not involve proportional relationships develop with the STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) approach. The participants of this research consist of 17 fifth-grade students studying at a public school in Zonguldak province in the second semester of the 2023-2024 academic year. A case study, one of the qualitative research methods, was used in this research. A 10-question proportional reasoning skill test created by utilizing the literature was determined as a data collection tool in the form of pre-assessment and post-assessment. Eight of the problems contained a proportional relationship and two contained a non-proportional relationship. In this study, five separate STEM activities aimed at developing proportional reasoning skills determined by the researcher were implemented. According to the results of the pre-assessment applied before the proportional reasoning activities based on the STEM approach were carried out, it was seen that the students had difficulty in solving problems that involved proportional relationships. According to the results of the post-assessment, it was seen that the STEM-based proportional reasoning activities contributed to the development of the students' skills in solving proportional problems. It was observed that STEM activities also contributed to the development of students' skills in solving problems that do not involve proportional relationships. According to the final evaluation results, it was observed that students correctly established additive relationships when solving problems that do not involve proportional relationships. In the final evaluation, it was observed that students used the change factor strategy more in solving problems that involve proportional relationships. It was observed that STEM activities improved students' skills in solving problems that have integer ratios between them or integer ratios within them. It was determined that most students had difficulty in solving problems that do not have integer ratios within them and that do not have integer ratios between them.