Asr-ı Saâdet'te değerler eğitimi
Values education in Asr'i Saâdet
  1. Tez No: 582289
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yüzyıldaki siyasî ve ekonomik gelişmeler, özelde bireyin genelde ise toplumun hayatında hızlı bir dönüşüme sebep olmuş; bu hızlı değişim bireyin topluma olan uyumunu zorlaştırarak değer bunalımına neden olmuştur. Söz konusu probleme çözüm arayışında değerler eğitimi, bütün dünyada ilgi odağı haline gelmiş; ancak yapılan teorik çalışmaların pratiğe yansımasında karşılaşılan güçlükler, dinin temel kaynağı konumundaki nassın bu çerçevede yeniden incelenmesini zorunlu kılmıştır. Değerlere kaynaklık teşkil eden İslâm dininin, erdemli bir toplumun inşasında ortaya koyduğu ahlakî prensipler ve Hz. Muhammed'in (s.a.v.) bu değerleri topluma benimsetme sürecindeki eğitim stratejisi çalışmamızın temel konusunu teşkil etmiştir. Kaynak taraması yapılarak dokümantasyon metodunun kullanıldığı araştırmamızda öncelikle değer kavramı üzerinde durulmuş daha sonra da Asr-ı Saâdet'te değerler eğitimi sürecinin arka planı ele alınmış; son bölümde ise temel kaynaklardan yola çıkılarak Hz. Peygamber'in eğitim sistemine yön veren temel ahlakî değerler ve bu değerleri topluma benimsetme sürecinde kullandığı yöntemler ortaya konulmuştur. İslâm dini, on dört asır önce Hz. Muhammed'in (s.a.v.) örnek şahsında ortaya koyduğu bu prensiplerle günümüze ışık tutmakta, değerlerin topluma kazandırılmasında çağlara ve nesillere hitap eden eşsiz prensipler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Political and economic developments in the 21st century have caused to rapid transformation particulary in individual's and generally in society's life; this rapid change makes individual's adaptation to social life difficult therefore causes value depression. To seek for a solution to this problem, value education has become the focus of interest all over the World, however the obstacles that faced during the practices of the theoretical studies have required the re-examining the main resources of the religion -the nass- with in that frame. In addition to the moral principles of Islam as a source of values which are revealed to build a virtuous society, the educational strategies of Prophet of Islam in the process of adopting these values to the society constitute the main course of this study. In this study where documentation method was used by reviewing the literature, firstly, value term was emphasised, then background stage of the values education in Asr-ı Saâdet was discussed. In the last part, basic moral values which led Hz. Muhammed's education system and the methods he used in the process of making society adopt these values were presented on the basis of primary resources. The religion of Islam enlightens the present day with the principles that composed in the Prophet Muhammed's illustrative personality fourteen centuries ago, and reveals unique principles that address to ages and centuries in adopting values by the society.