The changing role of japanese ngos: A case study of a japanese NGO in Turkey
Japon sivil toplum kuruluşlarının değişen rolü: Bir Japon STK'nin Türkiye'deki çalışmaları
- Tez No: 582345
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı, sivil toplum kuruluşları (STK) üzerinden insani yardım alanında geç bir başlangıç göstermiş olan Japonya'nın son zamanlarda gösterdiği ilerlemeyi, düzenli gelişme gösteren bir Japon STK olan Association for Aid and Relief (AARJ) ve bu kuruluşun Türkiye'deki Suriyeli mülteciler sorununa yaklaşımını üzerinden gözler önüne sermektir. Bu bağlamda, bu çalışma ile insani yardım alanında çalışan Japon sivil toplum kurumlarının savaş sonrası dönemden günümüze kadar hem denizaşırı operasyonlar hem de devletlerle ilişkiler açısından sağladıkları gelişmelerin genel bir çerçevesi sunulmaktadır. Bu çalışma ayrıca güçlü ve istikrarlı bir büyüme kaydeden AARJ'nin söz konusu alandaki çalışmasına ilişkin büyüme dinamiklerini de ele almaktadır. İnsan eliyle meydana getirilen harap edici krizlerin ve öngörülemeyen çevre krizlerinin süreğenliğiyle birlikte insani yardım faaliyetlerinin, STK'lar üzerinden artan gözle görülür büyümesi, küresel yönetişim sistemleri açısından en pratik ve etkili çözüm yaklaşımları arasında belirgin bir değer ve konuma sahiptir. Bundan ötürü, AARJ'nin gerçek zamanlı alan deneyimleri ve bağışçı ilişkileri incelenmek suretiyle bu tezde, Japon insani yardım STK'larının geleceğine ilişkin potansiyel ve olasılıkların bütünlüklü olarak algılanabilmesi için bir olanak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present the late, yet steady development of Japanese humanitarian non-governmental organizations (NGOs) in the sector of global humanitarian aid by focusing on one international Japanese humanitarian aid NGO, the Association for Aid and Relief Japan, and its operation in the Syrian refugee response in Turkey. In this context, the study provides a general framework of the late development of the Japanese humanitarian aid through NGOs from the post-war period until the current day, highlighting the parallelism in their contemporary place both in overseas operations and government. Furthermore, the study will discuss the ongoing growth of their operations within the main matter in question and draw on the field operation of the AARJ within the scope of their steady and sturdy growth. Along with the desolate continuity of man-made crises, and the rise of unpredictable environmental crises, the visible growth of humanitarian aid through NGOs has gained a greater value and place within the global governance systems as one of the most practical and efficient response mechanisms. Therefore, by examining the real time field experience of the AARJ and its donor relations, this thesis offers the opportunity to thoroughly perceive the potential and possibilities in relation to the future of Japanese humanitarian aid NGOs.