Kadın yazınının imkanları: Türkçe edebiyata jino-eleştirel bir okuma denemesi (1895-1950
Potentials of women's writing: A gyno-critical reading in Turkish literature (1895-1950)
  1. Tez No: 793041
  2. Yazar: BİLGE ULUSMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Bu çalışma modern anlatı türlerinin dolaşıma girmesiyle birlikte, Türkçe edebiyat sahasında kadın yazarların ürettiği hikaye ve romanları, kadın yazınının bir kurucu söylem oluşturduğu ve Hanımlara Mahsus Gazete ile ivmelenen 1895 sonrası geç Osmanlı döneminden başlayarak, II. Meşrutiyet döneminin“müsavat-ı tamme”talepleri ve erken Cumhuriyet döneminin eril vesayet açmazı dolayımıyla 1950 yılına dek birlikte okumaya çalışır. Erkek egemen edebi kamu ve kanonun dışında kalmış yahut modernleşme periyodundaki Osmanlı entelektüelinin ve Cumhuriyet rejiminin sunduğu devlet feminizminin“çarpık ayna”sına sığmayan kadın yazınının, ortak izlek, imge ve anlatım stratejilerini tespit ederek bir jino-eleştirel okuma denemesi sunar. Böylece mevcut edebiyat tarihi yazımlarına ve dönemselleştirmelere alternatif oluşturabilecek bir temsilin imkanlarını arar. Kadın yazarların ataerkil cinsel politikayla mücadele için geliştirdikleri yöntemleri, edebi türlerde yarattıkları dönüşümleri ve anlatısal imkanları görünürleştirmeye çalışır.
Özet (Çeviri)
This thesis makes a gyno-critical reading of women writers' stories and novels -after the modern literary genres occured- from Hanımlara Mahsus Gazete in which the constitutive discourse of women's writing has gained a sudden intensity in late Ottoman period up to the demands of parity (müsavat-ı tamme) in Second Constitutional Era and the pathriarcal tutelage in the early modern Turkish Republican period. For this reason, this study tries to determine the common themes, images and narrative strategies of the excluded women's writing by male-dominated literary canon and the“antithetical mirror”of Ottoman intellectuals or state feminism. Thereby this thesis seeks for an alternative representation of women's writing to established literary historiographies and periodisation; and tries to make women writers' challenge strategies to patriarchal sexual politics and conversion of literary genres or narrative functions clear.