Okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kabul ve kullanım düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the technology acceptance and usage level of pre-school teachers
  1. Tez No: 873922
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kabul ve kullanım düzeyleri (Ö-TKKD)'ni belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci araştırma sorusu olan okul öncesi öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kabul ve kullanım düzeylerini belirlemek için betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemleri olan; demografik durumların Ö-TKKD'ye ve ölçek alt boyutlarına etkisine yanıt aramak için ise nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye ve örneklemini Kocaeli ili Gebze, Darıca, Dilovası, Çayırova ilçelerinde görev yapan 234 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğretmenler İçin Teknoloji Kabul ve Kullanım Ölçeği (Ö-TKKÖ) kullanılmıştır. Ö-TKKÖ, 37 maddeden ve 11 faktörden oluşmaktadır. Araştırmada elde ettiğimiz bulgulara göre eğitimcilerin Ö-TKKD'leri yüksek çıkmıştır. Bu durum okul öncesi öğretmenlerinin teknolojiyi etkin bir biçimde kullandığını göstermektedir. Ö-TKKD ile BİT kullanım düzeyinde kendilerini algılama dereceleri değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu farklılık kendisini daha üst seviyede algılayanların lehinedir. Ö-TKKD ile; eğitim seviyeleri, cinsiyet, yaş, bilgisayar ve internet kullanma durumları, mesleki kıdem, görev yaptıkları okul türü (anaokulu, anasınıfı), hizmetçi eğitim alma durumu değişkenleri açısından farklılık bulunmamıştır. Alt boyutlar açısından değerlendirildiğinde ise; cinsiyet değişkeni ile algılanan kullanışlılık ve kullanım kolaylığı ve kolaylaştırıcı durumlar düzeylerinde erkeklerin lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Yine bir başka bulgu ise yaş değişkeni açısından kullanıma yönelik tutum ve davranışsal niyet alt boyutlarında 31-35 yaş lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Hizmet içi eğitim alma durumunun davranışsal niyet ve öznel normlar düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiş ve eğitim alanların lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Bununla birlikte, mesleki kıdem, eğitim düzeyleri ve çalışılan kurum gibi diğer değişkenlerin ölçek alt boyutlarıyla ilişkisinde istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine preschool teachers' technology acceptance and utilisation levels. Descriptive survey model was used to determine the first research question of the study, which is the level of acceptance and use of information technologies by preschool teachers. The causal comparison model was used to answer the sub-problems of the study, which are the effects of demographic conditions on teachers' technology acceptance and usage levels and scale sub-dimensions. The population of the study consists of Turkey and the sample consists of 234 preschool teachers working in Gebze, Darıca, Dilovası, and Çayırova districts of Kocaeli province. Technology acceptance measure for teachers(T-TAM) was used as a data collection tool in the study. T-TAM consists of 37 items and 11 factors. The scale has a five-point Likert-type format ranging from 'Strongly disagree' to 'Strongly agree'. According to the findings of the study, the technology acceptance and usage levels of educators were high. This shows that preschool teachers use technology effectively. A statistically significant difference was found between the technology acceptance and usage levels of the teachers and the degree of self-perception at the level of information and communication technologies usage. This difference is in favour of those who perceive themselves at a higher level. There was no difference between teachers' technology acceptance and usage levels and their education levels, gender, age, computer and internet usage status, professional seniority, type of school (kindergarten, nursery school), in-service training status variables. When evaluated in terms of sub-dimensions, a significant difference was found in favour of males in the levels of Perceived Usefulness, Perceived Ease of Use and Facilitating Situations with gender variable. Another finding is that a significant difference was found in the Attitude Towards Use and Behavioural Intention sub-dimensions in terms of age variable in favour of 31-35 years old. The effects of receiving in-service training on Behavioural Intention and Subjective Norm levels were examined and a statistically significant difference was found in favour of those who received training. However, no statistical significance was found in the relationship between other variables such as professional seniority, education levels and the institution of employment with the scale sub-dimensions.