People and politics in eleventh-century constantinople, 1025-1081
On birinci yüzyıl konstantinopolis'inde halk ve politika, 1025-1081
- Tez No: 582384
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, dönemin başlıca üç birincil kaynağını–Mikhail Psellos'un Khronographia'sı, Mikhail Attaleiates'in Historia'sı ve İoannis Skylitzes'in Synopsis historion'u– sıradan insanların açısından yeniden okuyarak on birinci yüzyıl Konstantinopolis'inde eylem repertuarını incelemekte, 1025–1081 yılları arasında halkın politik katılım biçimlerinin adı geçen yazarların gözünden nasıl ele alındığına ışık tutmakta ve bu pratikleri tasnif ve tahlil etmeyi hedeflemektedir. Bahsi geçen dönemde Konstantinopolis halkının belli bir politik güç elde ettiği ve otoriteyi hem destekleyici hem de tehdit edici bir takım toplumsal pratiklerde bulunduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışma Konstantinopolis halkının politik katılımının dolaylı ve doğrudan tezahürlerini üç ana kategoride inceleyip, şiddet içeren ve şiddet içermeyen eylemlerini bir arada ele alarak, ikincinin birinciye kıyasla daha yaygın olduğuna ve şiddet içeren ayaklanmaların dinamiklerini anlamada önemli bir rol oynayabileceğine de dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the political repertoire of the people in eleventh-century Constantinople through rereading three main historical sources of eleventh-century Byzantine history–Michael Psellos' Chronographia, Michael Attaleiates' History, John Skylitzes' A Synopsis of Byzantine History–from the perspective of the ordinary people. It aims to shed light on the ways in which the authors regarded the people's political participation in Constantinople during the years between 1025 and 1081 and intends to classify and analyze these practices. It seems that the people of Constantinople exerted some level of political power in the given period and engaged in both supportive and subversive political practices. Divided into three main sections, this study examines the political participation of the people in its direct and indirect manifestations. Looking at both violent and non-violent political practices, the present study claims that the non-violent aspects of urban politics are predominant compared to the violent ones and that the former are also crucial to understanding the dynamics of the latter.