Improving tenth graders' understanding of global carboncycle: A systems learning approach
Sistem öğrenme yaklaşımı ile 10. sınıfların küresel karbon döngüsünü anlayışının geliştirilmesi
- Tez No: 582446
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çevre Mühendisliği, Education and Training, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, küresel karbon döngüsünü sistem öğrenme yaklaşımıyla öğretmenin 10. sınıf öğrencilerinin atmosferik karbon azaltma stratejisini daha iyi anlamalarına yardımcı olup olmadığı araştırıldı. Bu araştırmada, Küresel karbon dinamiklerinin öğrenimini arttırmak için stok akış ağlarının prensipleriyle sunulan küresel karbon döngüsü geliştirildi ve kullanıldı. Araştırma, öğrencilerin farklı ağaçlandırma uygulamalarının uzun vadede karbon azaltma potansiyeli üzerindeki performansını müdahele öncesi ve sonrası uygulanan özel olarak tasarlanmış Kömür İkame Testi ile karşılaştırmaya imkan veren bir vaka çalışmasıydı. Çalışmanın örneklemi, yirmi beş 10. sınıf öğrencisinden (16-17 yaş) oluşmaktadır. Araştırma, lisede bir biyoloji dersinde yürütülmüştür. Yirmi beş öğrencinin hepsi öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen müfredata göre, karbon konusu ile ilgili biyoloji derslerini öğretmenleri ile birlikte tamamladı. Müfredat tamamladıktan sonra öğrenciler Kömür İkame Testi aldılar. Bunu takiben öğrenciler küresel karbon döngüsü ile ilgili iki sistem dinamiği dersi verildi ve öğrenciler ilk test tarihinden bir hafta sonra tekrar Kömür İkame Testini aldılar. Yapılan testlerde verilen cevaplar istatiksel olarak analiz edildi.İki system dinamiği dersinden sonra, grubun t-test sonuçlarına göre her soru için .002 ve .001 anlamlılık düzeylerinde daha iyi performans gösterdiği ve cohen d etki düzeyinin de“büyük”olduğu bulundu. Sonuçlar, öğrencilerin küresel karbon döngüsünün dinamiklerinin anlamasında gelişmeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether studying the global carbon cycle through a systems learning approach helps 10th-grade students better understand the atmospheric carbon reduction strategies. Global carbon circulation with the principles of stock-flow networks was developed and used in order to improve the learning of global carbon dynamics. The research was a case study that enabled to compare the performance of students on carbon reduction potentials of different forestation practices in the long term, with a specifically designed Coal Substitution Test. The sample of the study includes twenty-five 10th-grade students (16-17-year-old). The study was conducted in biology class at a high school. All twenty-five students firstly completed their biology courses about the carbon cycle with their teachers according to the 10th grade biology curriculum approved given by the Ministry of Education. After completing their curriculum objectives, the students took Coal Substitution Test. Following this, they were given two hours system dynamics lesson about global carbon cycle. The following week they retook Coal Substitution Test. The responses to the tests before and after the intervention were statistically compared. It was found after the intervention, the group performed better according to t-test results and for each question at .002 and .001 significance levels. Cohen's d effect size was found to be“large”. The results indicated students improved their understanding of particular aspects of the dynamics of the global carbon cycle.