Yeni Schiff bazı ligandları ve Ru(II), Pd(II) metal komplekslerin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik aktiviteleri
Synthesis, characterization and catalytic activities of the new schiff base ligands and their Ru(II), Pd(II) metal complexes
  1. Tez No: 582447
  2. Yazar: METİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN BULDURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Önerilen çalışmada temel amacımız özgün Schiff bazı ligandları ve metal komplekslerinin sentezlenip karakterize edilmesi, ikinci aşamada ise Ru(II) ve Pd(II) metal komplekslerinin katalitik özelliklerinin incelenmesidir. Bulunan sonuçlar 5 başlıkta özetlenebilir; 1. Schiff bazı ligandları (1a-d) sentezlendi, yapıları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve UV-Vis teknikleri kullanılarak karakterize edildi. 2. Schiff bazı ligandları [RuCl2(p-simen)]2 kompleksi ile etkileştirilerek bu liganların Ru(II) kompleksleri (2a-d) sentezlendi ve yapıları uygun spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldı. 3. Schiff bazı ligandları (1a-d) [PdCl2(CH3CN)2]2 kompleksi ile etkileştirilerek Schiff bazı-Pd(II) kompleksleri (3a-d) sentezlendi ve yapıları uygun spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldı. 4. Sentezlenen Schiff bazı-Ru(II) komplekslerinin (2a-d) ketonların hidrojen transfer tepkimelerindeki katalitik etkinlikleri incelendi. 5. Sentezlenen Schiff bazı-Pd(II) komplekslerinin (3a-d) Mizoroki-Heck, Suzuki-Miyaura eşleşme tepkimelerindeki katalitik etkinlikleri incelendi. Sonuçta Pd(II) komplekslerinin C-C eşleşme tepkimelerinde, Ru(II) komplekslerinin ise hidrojen transferinde etkili oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesize and characterize the original Schiff bases and their metal complexes Ru(II), Pd(II) and to examine their catalytic activity properties. Results can be summarized in 5 headings; 1. Schiff base ligands (1a-d) were synthesized and their structures were illuminated by appropriate spectroscopic methods, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis. 2. Schiff base ligands (1a-d) were interacted with [RuCl2(p-cymene)]2 complex and the Ru(II) complexes of these ligands (2a-d) were synthesized and their structures were illuminated by appropriate spectroscopic methods. 3. Schiff base-Pd(II) complexes (3a-d) were synthesized by interacting Schiff base ligands (1a-d) with [PdCl2(CH3CN)2]2 complex and their structures were elucidated by appropriate spectroscopic methods. 4. The catalytic activity of synthesized Schiff base-Ru(II) complexes (2a-d) in hydrogen transfer reactions of ketones was investigated. 5. The catalytic activities of synthesized Schiff base-Pd(II) complexes (3a-d) in Mizoroki-Heck, Suzuki-Miyaura coupling reactions were investigated. As a result, Pd(II) complexes were found to be effective in C-C coupling reactions and Ru(II) complexes were effective in hydrogen transfer.