Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye için yenilenebilir enerji ile istihdam ilişkisi: Panel veri analizi
Relationship between renewable energy and employment in European countries and Turkey : A panel data analysis
- Tez No: 582448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Energy, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde 1991 yılından 2015 yılına kadar geçen dönemde AB-15 ülkeleri ve Türkiye'deki yenilenebilir enerji tüketiminin istihdam üzerindeki etkisi incelenmektedir. Birinci bölümde sürdürülebilir kalkınma anlayışı çerçevesinde yenilenebilir enerjinin tanımı, önemi ve yenilenebilir enerji türlerine dair bilgilere yer verilmiştir. Bunun yanında yenilenebilir enerji hakkındaki güncel temel göstergeler bulunmaktadır. İkinci bölümde yeşil işlerin tanımı, gelişim süreci ve yenilenebilir enerji sektörünün yarattığı istihdam rakamları yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise ampirik uygulama kısmı bulunmaktadır. Bu kısım literatür özeti, kullanılan yöntem hakkında bilgiler ve analiz sonuçlarını içermektedir. Toplam 16 ülkenin yer aldığı çalışmada analiz sonuçlarına göre sadece Finlandiya'da yenilenebilir enerji tüketiminden istihdama doğru nedensellik ilişkisi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impacts of renewable energy consumption on employment in EU-15 countries and Turkey have been examined from 1991 to 2015. In the first part of the thesis, the definition and importance of renewable energy within the framework of sustainable development understanding have been explained. In addition, information on renewable energy types and current data on renewable energy have been expressed. The second section includes the definition of green jobs, the development process and the employment data created by the renewable energy sector. In the last part of the thesis, there is an empirical application section. This section involve a summary of the literature, information about the method used and the results of the analysis. According to the results of the study, which consists of 16 countries, the causal relationship from renewable energy consumption to employment has emerged only in Finland.