Motosiklet kullanıcılarının giysi, ekipman beklentileri ve chopper/cruiser kullanıcıları için tasarım çalışmaları
Clothing and equipment expectations of motorcycle users and innovative design studies for chopper/cruiser users
- Tez No: 993300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, motosiklet kullanıcılarının giysi ve ekipmanlarından beklentilerini analiz etmek ve Chopper/ Cruiser kullanıcılarına yönelik tasarım sürecinde, sosyal bağlar ve kültürel normların, motosiklet giysi ve ekipman tercihleri üzerindeki etkileri ele alınarak, özgün, estetik ve işlevsel ürünler geliştirilmesi amacıyla, konuya yönelik literatür taraması ve doküman incelemesi yapılmış olup ulaşılabilen ilgili araştırmalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca çalışmada nitelikli tasarım süreci oluşturabilmek adına motosiklet kullanıcıları ve özellikle Anatolian Soldiers isimli motosiklet kulüp üyeleri ile gözlemsel analizler ve sözel ön görüşmeler yapılmıştır. Motosiklet kullanıcıları ile gözlem ve görüşmeler yapılmasındaki amaç giysi tercihlerinin grup kimliği ve sosyal dinamiklerle olan ilişkisini anlamak ve çalışma yöntemi için doğru adımları belirlemektir. Motosiklet kullanıcılarının giysi ve ekipmanlardan beklentilerini belirlemek amacı ile anket hazırlanmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen veriler yorumlanarak tablolar halinde sunulmuştur. Bu aşamada Yaratıcı ve Deneysel Araştırma Tekniklerinde yer alan Tasarım Geliştirme Süreci uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, anket ve görüşmelerden elde edilen bulgular doğrultusunda Chopper/Cruiser kullanıcıları için tasarımlar geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze motorcycle riders' expectations of their clothing and equipment, and to develop unique, aesthetic, and functional products by considering the influence of social ties and cultural norms on motorcycle apparel and equipment during the design process for Chopper/Cruiser riders. A literature review and document review were conducted, and relevant research was thoroughly examined. Furthermore, to ensure a qualitative process for the study, observational analyses and preliminary verbal interviews were conducted with motorcycle riders, particularly members of the Anatolian Soldiers motorcycle club. Observations and interviews with motorcycle riders were conducted to understand the relationship between clothing preferences and group identity and social dynamics, and to determine the correct steps for the study method. A survey was prepared to determine motorcycle riders' expectations of clothing and equipment. The data obtained from the survey results are interpreted and presented in tables. The Design Development Process, a component of Creative and Experimental Research Techniques, was applied during this phase. The aim of this study was to develop designs for Chopper/Cruiser riders based on the findings obtained from the survey and interviews.