Characterization of intravenous immunoglobulin-mediated functional changes in innate immune cells
Doğal bağışıklık hücrelerinde intravenöz immünglobulin-aracılı fonksiyonel değişimlerin karakterizasyonu
- Tez No: 582495
- Danışmanlar: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İntravenöz İmmünglobulin (İVİg) sağlıklı bireylerin plazmalarından elde edilen IgG'den oluşmakta ve çeşitli immün hastalıkları tedavi etmekte kullanılmaktadır. İmmün yetmezliklerde düşük doz kullanımı immün sistemi aktive edebilirken, otoimmün/otoenflammatuvar durumlarda yüksek dozlar immün yanıtları baskılamaktadır. Bu farklı etkisinin altında yatan mekanizmalar yeterince anlaşılamamıştır. Bu noktada, çeşitli immün aktivatörlerinin varlığında ve yokluğunda İVİg'in spesifik doğal bağışıklık hücrelerinin fonksiyonları üzerine etkilerini inceledik ve İVİg'in eğitilmiş immüniteyi tetikleyip tetikleyemeyeceğini araştırdık. Bu bağlamda, İVİg'in nötrofiller üzerine etkilerini inceledik. Sonuçlarımız, yüksek doz İVİg'in PMA-aracılı NET oluşumunu ve TLR7/8 ligand-aracılı IL-8 üretimini baskıladığını göstermiştir. Bunun aksine, İVİg sağlıklı nötrofillerde bakteriyel ve mantarsı ligandlarına karşı ROS üretimini, NET oluşumunu ve IL-8 üretimini uyarmıştır. Benzer bir şekilde, İVİg uygulamasının insan PBMClerinde TLR-aracılı immün aktivasyonunu nasıl değiştirdiğini analiz ettik. Sonuçlar, İVİg'in birçok TLRaracılı sinyal yolaklarıyla düşük dozda sinerjik çalıştığını fakat en yüksek dozda, özellikle endozomal TLR agonistleriyle birlikte uygulandığında, baskılayıcı olduğunu göstermiştir. Tezin ikinci kısmında, İVİg'in monositlerde eğitilmiş immüniteyi tetiklemede muhtemel rolünü tetkik ettik. Bu amaçla, THP1-Dual hücrelerini İVİg ve beraberinde diğer yeniden programlama kontrolleriyle (LPS ve PGN) eğittik. ROS üretimi, ikincil pro-enflammatuvar sitokin salınımı ve NF-κB aktivasyonu bazındaki fonksiyonel çalışmalar, İVİg'in potansiyel eğitilmiş immünite tetikleyicisi olduğunu ve bakteriyel, mantarsı ve/veya viral ligandlara karşı anımsatıcı yanıtları artırabilme kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Intravenous Immunoglobulin (IVIg) is mainly composed of IgG derived from pooled plasma of healthy individuals and used to treat variety of immune diseases. Low dose administration can activate the immune system in case of immunodeficiencies, while high doses suppress immune responses in autoimmune/autoinflammatory conditions. The mechanisms underlying this disparate effect is poorly understood. Herein, we examined the effects of IVIg treatment on the functionality of specific innate immune cell populations in the absence or presence of various immune activators and investigated whether IVIg can induce trained immunity or not. In this context, we examined the effects of IVIg on neutrophils. Our results showed that high dose of IVIg suppresses PMA-induced NET-formation and TLR7/8 ligandmediated IL-8-production. Conversely, in healthy neutrophils, IVIg stimulated ROSproduction, NET-formation and IL-8-production in response to bacterial and fungal ligands. Similarly, we analysed how IVIg treatment altered responses to TLRmediated immune activation in IVIg co-treated hPBMCs. Results showed that IVIg synergized with most TLR-mediated signalling pathways at lower doses but demonstrated a suppressive effect at the highest dose, especially when coadministered with endosomal TLR agonists. In the second part of the thesis, we explored the possible role of IVIg in inducing trained immunity in monocytes. For this purpose, we trained THP1-Dual cells with IVIg parallel to other reprogramming controls (LPS and PGN). Functional assays based on ROS-production, secondary pro-inflammatory cytokine secretion and NF- κB activation showed that IVIg is a potent inducer of trained immunity, capable of increasing recall responses to bacterial, fungal and/or viral ligands.