The contribution of kinetoplast DNA to Leishmania majorexperimental infection and evaluation of Leishmaniaextracellular vesicle based vaccine against cutaneousleishmaniasis in BALB/C mice
Kinetoplast DNAnın Leishmanıa major deneyselenfeksiyonu üzerine etkisi ve kütanöz leishmaniasisekarşı Leishmania hücre dışı keseciklerine dayalı aşının BALB/C farelerde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 582494
  2. Yazar: İHSAN CİHAN AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kutanöz Leishmaniasis (KL) ihmal edilmiş, vektör aracılığıyla bulaşan parazitik bir enfeksiyondur. Oluşan lezyonlar kendiliğinden iyileştiğinde skartise neden olur veya kronik ve tekrarlayan lezyonlara dönüşebilirler. KL Türkiye'de endemik olmakla beraber son yıllarda ülkemizin hastalığın yüksek oranda görüldüğü bölgelerden göç alması KL'nin görülme sıklığını artırmıştır. Leishmania parazitleri, kinetoplast DNA (kDNA) olarak adlandırılan iç içe geçmiş maksi ve mini halkalardan oluşan eşsiz bir DNA yapısına sahiptir. kDNA'nın, parazitin enfeksiyonu üzerine etkisi konusunda net bir bulgu yoktur. Bu çalışmanın ilk kısmında, kDNA'ın deneysel Leishmania major enfeksiyonuna muthemel katkısı değerlendirildi. Bu kısımda, immün hücrelerinin kDNA ile uyarılması ile hücre başına düşen parazit miktarının arttığını ve BALB/c KL fare modelinde hastalığın kötüleştiğini gösterdik. Elde edilen bulgular kDNA'nın tip-1 interferonlar aracılığıyla parazitin immün sistemden kaçınmasında rolü olabileceğini göstermektedir. Şu ana kadar KL'ye karşı onaylanmış etkin bir aşı yoktur. Tedavi için kullanılan ilaçların toksik olmasının yanında, parazitlerin kullanılan ilaçlara direnç geliştirmesi etkili bir önleme yöntemi olarak aşı geliştirilmesi gerekliliğini işaret etmektedir. Tezin ikinci kısmında, antijen açısından zengin Leishmania hücre dışı keseciklerinin (eksozomlar) CpG-ODN, cGAMP veya glikolipid bazlı (αGalCER) adjuvanlarla kombine edilmesiyle hazırlanmış formülasyonlarının immünoterapatik ve immunoprotektif potansiyelleri araştırılmıştır. Bulgular kimyasal yolla inaktive edilmiş L. major eksozomlarının D-ODN ile adjuvanlandığında immünoterapatik etki göstererek BALB/c farelerde parazit enfeksiyonunu azalttığını göstermektedir. Ayrıca aşılama çalışmalarında eksozomlar αGalCER ile kombine edildiğinde L. major parazitinin BALB/c farelerdeki KL modelinde immünoprotektif etkiler göstermiştir
Özet (Çeviri)
Cutaneous Leishmaniasis (CL) is a neglected vector borne parasitic infection that manifests as self-healing skin lesions or cause debilitating large chronic or recurring lesions. CL is endemic in Turkey and its incidence rate is on the rise due to immigration of refugees from affected regions. Leishmania parasites harbor a unique mitochondrial DNA structure called kinetoplast DNA (kDNA), consisting of giant networks of catenated mini and maxi-circles. The role of kDNA in infection is poorly understood. In the first part of this thesis, we evaluated the possible contribution of kDNA to Leishmania major experimental infection. Herein we show that stimulation of immune cells with kDNA increases the parasite load in vitro and exacerbates disease progression in L.major induced BALB/c model of CL. Our results suggest that kDNA may have a role in facilitating parasite evasion from the immune system through induction of type-I interferon signaling pathways. The absence of an available licensed vaccine coupled with the cost, toxicity and drug resistance associated with drugs used for treatment, necessitates the development of an effective preventive vaccine. In the second part of this thesis, we explored the immunoprotective and immunotherapeutic potential of Leishmania antigen-rich extracellular vesicles (exosomes) in combination with CpG-ODN, cGAMP or glycolipid based (αGalCER) vaccine adjuvants. Our results demonstrated that chemically inactivated L.major exosomes exhibited immunotherapeutic effects when combined with D-ODN, resulting in reduction in parasite loads in infected BALB/c mice. Vaccination studies revealed that exosomes adjuvanted with αGalCER provided immunoprotection in L.major induced BALB/c model of CL.