Bernstein-Chlodowsky tipli polinomlar ve bazı uygulamaları
Bernstein-Chlodowsky type polynomials and some applications
  1. Tez No: 613303
  2. Yazar: BİLAL KENAN KILIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin amacı Bernstein Chlodowsky polinomlarının analitik sayılar teorisindeki ilişkilerini vermektir. Birinci bölümde tezin alt yapısını oluşturacak tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde tezin ana konusunu oluşturan Bernstein-Chlodowsky polinomlarının temeli olan Bernstein polinomu ve gerekli teoremler verilip, özellikleri sunulmuştur. Üçüncü bölümde Bernstein-Chlodowsky polinomunun çıkış gerekçesi ne şekilde üretildiği hangi ihtiyaçlara cevap olup olmadığı ifade edilip, gerekli önemli teoremleri gösterilmiştir. Son bölümde q-Bernstein-Chlodowsky polinomlarının üreteç fonksiyonu tanımlanmış ve bu polinomların temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca p- adik fermionik integral ve q-Volkenborn integral kullanılarak q-Bernstein Chlodowsky polinomları ile ağırlıklı q-Euler ve q-Bernoulli sayıları arasında bağıntılar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The aim of this thesis is to give the relations of Bernstein Chlodowsky polynomials in analytic number theory. In the first chapter, definitions and theorems that will constitute the background of the thesis are given. In the second chapter, Bernstein polynomial which is the basis of Bernstein-Chlodowsky polynomials which are the main subject of the thesis and necessary theorems are given and their properties are presented. In the third chapter, the reason for the output of Bernstein-Chlodowsky polynomial, the needs of the polynomial, the answers to the needs and the necessary important theorems are shown. In the last chapter, the generating function of q- Bernstein-Chlodowksy polynomials is defined and the fundamental properties of these polynomials are investigated. In addition, by making use of fermionic p- adic integral and q- Volkenborn integral, the relations for q- Bernstein-Chlodowsky polynomials with weighted q- Euler and q- Bernoulli numbers are found.