Ailesinin yanında yaşayan ve ailesinin yanında yaşamayan üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlıklarının yordayıcısı olarak algılanan sosyal destek ve mutluluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of happiness level and perceived social support as predicter of psychological strength among university students who lives with their parents and university students who doesn't live with their parents
  1. Tez No: 582551
  2. Yazar: EROL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada ailesinin yanında yaşama ve ailesinin yanında yaşamama durumunun psikolojik sağlamlık, mutluluk ve sosyal destek üzerindeki ilişkisinin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma 18-28 yaş aralığında 600 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ölçeğinden aldıkları ortalama puan 17,54±2,80, algılanan sosyal destek ölçeğinden aldıkları ortalama puan 63,37±13,17, mutluluk ölçeğinden aldıkları ortalama puan 19,97±4,02 olarak bulunmuştur. Araştırmanın sonucuna göre, algılanan sosyal destek ile mutluluk arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Psikolojik sağlamlık ile mutluluk arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Yaşadığı yer değişkenine göre üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinde anlamlı derecede farklılaşma görülmezken; algılanan sosyal destek düzeylerinde anlamlı derecede farklılaşma görülmüştür. Çekirdek ailede yaşayanların aldığı puan, yurtta yaşayanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Psikolojik sağlamlık, algılanan sosyal destek ve mutluluk düzeylerine yapılan regresyon analizi sonuçlarında ilk modele bakıldığında algılanan sosyal desteğin psikolojik sağlamlığı yordamadığı sonucu tespit edilmiştir. İkinci modele bakıldığında algılanan sosyal desteğin yanına mutluluk eklendiğinde psikolojik sağlamlıkta açıklanan varyans %5,2'ye çıkmıştır. Diğer bir ifade ile mutluluk değişkeninin psikolojik sağlamlılığa %5,1'lik bir katkısı görülmektedir. Çalışmanın ailesinin yanında yaşayan ve ailesinin yanında yaşamayan üniversite öğrencileri üzerine yapılan bundan sonraki araştırmalara kaynak niteliğinde olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare and review the students who live with their parents and students who does not living with their parents over the subjects such as psychological strength, happiness and social support. This research executed among 600 students which are at the age between 18-28. Short Psychological Strength Scale, Oxford Happiness, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Personal Information form have been applied to participants. The average point that participants received from Psychological Strength Scale is stated as 17.54±2.80, the average point that participants received from Multidimensional Perceived Social Support Scale determined as 63.37±13.17 and finally the average point that participants received from Oxford Happiness Scale is stated as 19.97±4.02. According to the result of the resarch, there is a meaningful positive kind of relation between perceived social support and happiness. It also has been found that there is a meaningful positive kind of relation with psychological strength and happiness level of the participants. While we can say that psychological strength and happiness level doesn't differ after comparing living with family or not, we can not say the same thing for perceived social support because we realized that there is a meaningful difference. A meaningful difference has been found between elementary family and dormitary groups. Results of the regression analysis for perceived social support, psychological strength and happiness level, when we look at the first model, perceived social support does not seem to predict the psychological strength. During the review the second model, variance that explanied on psychological support increased to %5,2 when happiness added to the perceived social support. In other expression, it has been observed that the contribution of happiness variable to the psychological strength is %5,1. It has been aimed to create and leave this research as a source for those who will research and prepare an assignment or another research over the subjects of students who lives with their parents and students who lives with alone, other people or other differences.