Ankara çevre otoyolunun bitkisel düzenlemesi tamamlanmış bölümlerindeki başarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 58258
  2. Yazar: KADER ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÇEVRE OTOYOLU'NUN BİTKİSEL DÜZENLEMESİ TAMAMLANMIŞ BÖLÜMLERİNDEKİ BAŞARININ BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Kader ALKAN ÖZEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin BAŞAL 1997, Sayfa: 292 Jüri: Prof.Dr.Metin BAŞAL Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. Aydın GÜNEY Bu çalışmada öncelikle Ankara Çevre Otoyolu'nun bitmiş bölümlerine ait peyzaj uygulama raporlarındaki otoyolun bitkisel düzenleme çalışmalarına yönelik teorik bilgiler incelenmiştir. Bu teorik bilgilerin ışığı altında bölümlerin 1 /l OOO'lik peyzaj planlarında kullanılan bitkilerin yer ve düşünülen görevleri tesbit edilmiştir. Herhangi bir otoyolun bitkisel düzenlemesi gerçekleştirilirken farklı bitkilerin fonksiyonel kullanımları, otovolun değişik kesimi erinde nerelerde yer almaları gerektiği hakkında açıklamalar verilmiştir ve Ankara Çevre Otoyolu'nun bitkisel düzenlemesinde bunlara ne ölçüde uyulduğu araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışmada otoyolun bitkisel projesine uygun olarak tamamlanmış bölümlerindeki kazı ve dolgu şevleri ile orta refüjlerinde, bitkilerin belirli yer ve çe\Te faktörleri altında gelişme seviyeleri belirlenmiştir. Gelişme seviyelerine göre bitkilerin başarıları istatistiksel olarak hesaplanarak, sonuçlar canlılık yüzdesi olarak verilmiştir. Kazı ve dolgu şevleri ile orta refüjlerdeki bitki başarısı bu şekilde verilirken, köprülü kavşaklarda bitki bazında ortalama canlılık yüzdeleri şeklinde alınmıştır. Çim alanlardaki basan ise: bu konuda çim alanlarla ilgili daha önce herhangi bir tesbit yapılmadığından gözlem sonucu olarak belirtilmiştir. Bu araştırma sonucunda Ankara Çevre Otoyolu bitkisel düzenleme çalışmasında peyzaj projesine göre dikimi yapılmış bitkilerden İç Anadolu Bölgesi koşullarında başarılı olanlar tesbit edilmiştir ANAHTAR KELİMELER: Ankara Çevre Otoyolu, bitkisel düzenleme, kazı ve dolgu şe\i bitkilendirmesi. sev. stabilizasyon, toprak erozyonu, karayolu peyzaj planlaması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINING THE SUCCESS OF THE VEGETATION ALONG THE SECTIONS OF ANKARA PERIPHERAL MOTORWAY WHERE THE VEGETATION ORGANIZATION IS COMPLETED Kader ALKAN ÖZEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Metin BASAL 1997, Pages: 292 Jüri: Prof.Dr.Metin BASAL Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. Aydın GÜNEY In this study, first, the theoretical information related to the vegetation organization along the Peripheral Motorway of Ankara, as given in the landscape application reports on the completed sections of the Motorway, is examined. In the light of this theoretical information, the locations and intended uses of various plants, as given in the landscape plans of 1 /l 000 scale, are determined for different sections. Explanations about the functional uses of different plants and where they should be located in different motorway sections when realizing the vegetation organization of any motorway are given and the degree of compliance of the vegetation organization of the Peripheral Motorway of Ankara with these issues are analyzed. Besides, in this study, the levels of growth of the plants under specific locational and environmental factors on cut and fill slopes and medians of different sections of the Motorway, completed according to the vegetation organization project, are determined. The successes of the plants are evaluated statistically according to their growth levels and the results are given as percentages of liveliness. While the success levels of plants are given in this way on the cut and fill slopes and an the medians, they are given as average liveliness percentages on the basis of plants around the interchanges. The success levels of the lawn areas are given as simple observation results since there were not any researches conducted before about the lawn areas with regard to this subject. As a result of this research, successful plants under the conditions of Central Anatolia Region are determined which are seeded according to the vegetation organization project of the Ankara Peripheral Motorway. KEY WORDS: Ankara Peripheral Motorway, vegetation organization, cut and fill slope, vegetation on cut and fill slopes, stabilization, soil erosion, highway landscape planning.