Kamusal alanın gündelik, sosyal ve ekonomik hayata etkisi: Ankara Bahçelievler örneği
The effect of public sphere on daily, social and economic life: The case of Ankara Bahçelievler
- Tez No: 692872
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kamusal alan insanların gündelik ve sosyal hayatlarını doğrudan etkileyip hukuk, ekonomi ve siyaset gibi alt sistemlerle doğrudan bağlantısı olan bir kavramdır. Kamusal alanın tek bir tanım ve işlevinden bahsetmek mümkün değildir. Bununla birlikte bir kamusal alanın birden fazla işlevi olabileceği gibi farklı mahalle ve bölgelere göre imajı ve kullanımı da değişiklik göstermektedir. Bu açıklamalar doğrultusunda tezin amacı Ankara Bahçelievler ve Yukarı Bahçelievler Mahallelerinde öne çıkan ve bireylerin bir nevi sesi olan kamusal alanların siyasi, toplumsal ve ekonomik olarak nasıl sonuçlar doğurduğunu ve insanların kamusal alanlardan ne ölçüde faydalanabildiğini özellikle kadın boyutu ile analiz etmektir. Kamusal alanların toplum tarafından algılanış biçiminin analizi bu alanların canlandırılmasını ve önemli diyalog alanlarına dönüştürülmesini sağlamak için önem taşımaktadır. Böylece kamusal alanlarda yer alan sorunların tespit edilmesi, Bahçelievler'in kamusal alanlarının daha etkin ve verimli kullanılması, Bahçelievler'deki kamusal alan varlığının anlaşılması ve kamusal bir bilinç geliştirilmesi ile kamusal alanlarda insanları birleştiren diyalog ortamlarının arttırılması mümkün hale gelecektir. Tüm bu gelişmeler doğal olarak kadınların kamusal alanlarda daha aktif olmasını sağlayacağı için de önemlidir. Bahçelievler'deki kamusal alanların incelenmesi için doğrudan gözlem, içerik analizi ve renkli haritalandırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bölgede yer alan kamusal alanların ulusal kimlik oluşumunda önemli rol oynadığı, bölgede yaya olmanın ve özellikle 7. Cadde'de yürümenin başlı başına bir kamusal işlevi olduğu, çoğu kamusal alanın Anıtpark'ta görüldüğü gibi anıt, park ve meydan olma gibi aynı anda birden fazla işlevi olduğu, dernek ve kadınlar lokali ile kadınların bölgede kamusal eylemlerini aktif şekilde gerçekleştirebildiği, bölgede kafe, bar ve meyhanelerin kamusal alan olarak öne çıktığı ve bu gelişen hizmet sektörünün bölgenin canlı bir ekonomi ve kamusallık sağladığı gibi çeşitli çıkarımlar yapılmıştır. Tek tek incelenen kamusal alanlar değerlendirildikten sonra genel sosyal, siyasi ve ekonomik çıkarımlarla Bahçelievler'deki kamusal alanların etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public sphere is a concept that directly connects subsystems such as law, economics, and politics that directly affect people's daily and social lives. It is not possible to talk about a single definition and function of public sphere. However, public sphere can have more than one function and its image and use, depending on different neighborhoods and regions. Considering this description, this thesis aims to analyze how important public spheres have political, social, and economic consequences and to what extent people can benefit from public spheres, especially with a female dimension is determined and crucial public spheres in Bahçelievler and Yukarı Bahçelievler region. Analyzing the way public spheres are perceived by society is vital to ensure that these spaces are animated and transformed into essential areas of dialogue. In this way, it will be possible to identify problems in public spheres, use Bahçelievler's public spheres more effectively and efficiently, understand the existence of public sphere in Bahçelievler and develop a public consciousness, as well as increase the dialogue environments that unite people in public spheres. These developments are also significant, as they will naturally enable women to be more active in public spheres. Direct observation, content analysis and mapping methods were used for the study of public spheres in Bahçelievler. As a result of the research, public spheres in the region play an important role in forming national identity, being on foot in the region, and especially 7. As seen in Anitpark, many public spheres have more than one function at the same time, such as monuments, parks and squares, associations, and women's Tavern and women can actively perform their public actions in the region, cafes, bars, and taverns stand out as public spheres in the region, and this developing service sector provides a vibrant economy and public in the region. After evaluating the public spheres examined individually, the impact of public spheres in Bahçelievler was evaluated with general social, political, and economic implications.