İş sağlığı ve güvenliğinin kalite yönetim sistemleri ile bütünleştirilmesi, inşaat sektöründe uygulama ve karşılaştırma
Integration of occupational health and safety with quality management systems, application and comparison in construction sector
- Tez No: 582571
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında amaç olarakiş sağlığı ve güvenliğinin ve kalite yönetim sistemlerinin işletme içerisinde birbirinden bağımsız olarak kullanılması yerine, bu yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesinin işletmeler için daha etkin bir model oluşturacağının teorik bilgilerle ve uygulamalarda ispat edilmesidir. Bunun yanında bütünleşmenin mevcut olduğu bir işletme ile mevcut olmayan bir işletme arasındaki farklılıkların ortaya konulmasıyla aradaki farkın belirgin olarak ortaya çıkarılmasıdır. Bu sebeple öncelikle, iş sağlığı ve güvenliği ile kalite yönetim sistemleri ve bu sistemlerin oluşturulmasında esas olarak görülen yönetim sistemleri standartları incelenerek bu yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesi ile ilgili literatürde yer alan bilgiler incelenerek çalışmamda yorumlanmıştır. Yönetim sistemleri uygulamalarını bağımsız ve bütünleştirme olarak gerçekleşen işletme arasında analiz yapılarak bütünleştirmenin işletmelere sağladıkları faydalar ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmada inşaat sektörü son yıllarda büyük bir gelişme kaydettiği için inşaat sektörü seçilmiş ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren iki işletme bulunarak bunlar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bu tez çalışması sonucunda işletmelerde yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesi uygulamalarının işletmelerde büyük ölçüde olumlu olarak etkilediği, bu etkilerin müşteri memnuniyeti, üretim artışı, kaliteli ürün ve hizmet vb. faydalar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to prove that the integration of these management systems will create a more effective model for enterprises rather than using occupational health and safety and quality management systems independently within the enterprise. In addition to this, the difference between a enterprise with integration and a enterprise that is not experienced is prominently revealed. For this reason, first of all, occupational health and safety, quality management systems and the management systems standards which are seen as the basis for the establishment of these systems are examined and the information in the literature about the integration of these management systems are examined and interpreted in our study. By analyzing the management systems applications between the independent and integration enterprises, the benefits of integration to the enterprises were revealed. In this study, since the construction sector has made great progress in recent years, the construction sector has been selected and two enterprises operating in the construction sector have been compared. As a result of this thesis, it has been determined that the integration of management systems in the enterprises has a positive effect on the enterprises to a great extent and these effects are customer satisfaction, production increase, quality products and services etc. benefits.