Kat hizmetleri departmanında çalışanların maruz kaldığı mobbingin örgütsel bağlılığa etkisinin belirlenmesi 4-5 yıldızlı oteller örneği
Determination of the effect of mobbing on organizational commitment experience of workers in the household department: The example of 4-5 star hotels
- Tez No: 582645
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinin kat hizmetleri departmanında çalışan personellerin maruz kaldıkları mobbingin örgütsel bağlılıklarına etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de faaliyet göstermekte olan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da faaliyet göstermekte olan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında oluşturulan anket formları kolayda örneklem metoduyla 299 kat hizmetleri personeline yüz yüze iletişime geçerek doldurtulmuştur. Araştırma verileri SPSS istatistik programından faydalanılarak analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları incelendiğinde mobbing ölçeğine ait alt boyutların duygusal bağlılık üzerinde ters yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca mobbing ölçeğine ait iletişime yönelik saldırıların devam ve normatif bağlılığı üzerinde ters yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Ancak mobbing ölçeğinin diğer alt boyutlarının devam ve normatif bağlılığı üzerinde ters yönlü anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of mobbing on organizational commitment of staff working in housekeeping department of hotels.The universe of the study consisted of 4 and 5 star hotels, which operates in Turkey.The sample of the study consists of 4 and 5 star hotels in Istanbul.The survey forms formed within the scope of the study were filled with 299 housekeeping services personnel by means of easy sampling method.Research data were analyzed using SPSS statistical program.Research results that reverse the emotional commitment of a significant effect on the dimensions of mobbing scale was detected when examined. In addition, it was observed that there was a negative effect on the continuity and normative dependence of the attacks on mobbing scale.However, the mobbing scale did not have a significant negative effect on the continuity and normative commitment of other sub-dimensions.