Otel işletmelerinde çalışanların verimliliğini artırmaya yönelik teşvik araçları ve bunların bölümler arası farklılıkları (Ankarave İzmir otellerinde bir uygulama)
- Tez No: 92899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURHAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında, otel işletmelerinde çalışanların verimliliğini arttırmaya yönelik teşvik araçlarının, çalışanların motivasyonuna olan etkilerinin bölümler arası farklılıklarının tespitine çalışılmıştır. Bu çerçevede çalışanların çalıştıkları bölümler baz alınarak teşvik araçlarına bakışları, teşvik araçlarını sıralamaları ve farklılıkların sebepleri ele alınmıştır. Devlet dairelerinde çalışanların yoğun olduğu Ankara'da ve serbest çalışanların yoğun olduğu İzmir'de olmak üzere iki bölgede toplam 232 kişiye standart bir anket formu kullanılarak, yapılan görüşmelerde elde edilen veriler ki-kare testine tabi tutularak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre otel işletmelerinde çalışanların verimliliğini arttırmaya yönelik teşvik araçlarının bölümlere göre farklılıkları vardır. Bu farklılıklar bölümün özelliğine göre değişiklik göstermektedir:. Yiyecek içecek departmanında; kariyer geliştirmek, güvenli iş ortamı, işyerine aidiyet, sağlıklı iş ortamı, iş arkadaşlarıyla uyum;. ön büro departmanında; kariyer geliştirmek, güvenli iş ortamı, iş arkadaşlarıyla uyum, iyi gelir elde etmek, yöneticilerle uyum;. Kat hizmetleri departmanında; iyi gelir elde etmek, iş arkadaşlarıyla uyum, kariyer geliştirmek, güvenli iş ortamı, işyerine aidiyet;. Yardımcı hizmet departmanlarında ise güvenli iş ortamı, kariyer geliştirmek, iyi gelir elde etmek, sağlıklı iş ortamı, yöneticilerle uyum sırasıyla ilk beş sırayı almışlardır.
Özet (Çeviri)
In the study of this thesis, it has been tried to point out the inter departmental differences of the effects of the motivating aids that are used to increase the productivity of the workers who work in the hotel companies. Applying a standart questionnaire to totaly 232 people in the two different areas Ankara were state workface is in major and Izmir were private workforce is in major. It can be mentiond that the obtained data has been evalwated according to chi-square test. According to the results of the research it is infered that there are differences between the motivating aids that are used for increasing the productivity of members in the work areas depending on the concerning departmants. These difrences change according to the features of the departmants. -In the Food and Beverage Departmant; devoloping career, safety in the work, clean and healty environment, well-brilt relationship in the work area, - In the Front Office Departmant; devoloping career, safety in the work, earning more, well-built relationship in the work area, earning more, good relationships with managing team, -In the House Keeping Departmant; earning more, well-built relationships, developing career, safety in the work, -In the Low aid Departmants; safety in the work, developing career, earning more, healty and clean environment, good relationships with managing team.