Qualitative analysis on the factors affecting housekeeping employees' job satisfaction in hospitaliy industry: A study in 5 star Izmir hotels
Konaklama endüstrisi içerisinde kat hizmetleri çalışanlarının iş tatminini etkiyen faktörlerin kalitatif analizi: 5 yıldızlı İzmir otelleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 425127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİKA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Şüphesiz olarak, hem işverenler hem de çalışanlar açısından oldukça önemli olan iş tatmini, günümüzün rekabetçi iş çevresinde en çok tartışılan konulardan biridir. Bu bağlamda çalışanların iş tatmini, her türlü işletmenin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezin temel amacı; otel endüstrisi içerisinde yer alan kat hizmetleri departmanı çalışanlarının iş tatminini etkileyen faktörleri ortaya çıkarmaktır. İlk olarak, konaklama endüstrisi, kat hizmetleri departmanının yapısı, iş tatmini kavramı ve iş tatminini etkileyen faktörler geniş bir literatür taraması vasıtası ile tespit edilmiştir. İkinci olarak, araştırmanın yürütülmesi için gerekli olan veriler, İzmir ili içerisinde bulunan beş yıldızlı otellerde kat hizmetleri departmanında yönetici olarak çalışan kişilere uygulanan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Görüşülen kişiler kalitatif yöntemlerden amaca uygun örneklem seçme yöntemi ile belirlenmiştir. Yürütülen görüşmeler sonucunda, kat hizmetleri çalışanlarının iş tatminini olumlu yönde etkileyen yedi faktör bulunmuştur. Bu faktörler sırasıyla; yönetici ile ilişki, işin kendisi, maaş, iş güvencesi, terfi/kariyer gelişimi ve otel markasının bilinirliği olarak belirlenmiştir. Buna karşın elde edilen görüşme sonuçlarına göre, kat hizmetleri çalışanlarının iş tatminini olumsuz yönde etkileyen üç faktör bulunmuştur. Bu faktörler; çalışma koşulları, karşılanamayan kariyer gelişimi ve çalışanların diğer çalışanlar ile negatif ilişki içerisinde olması olarak belirlenmiştir. İş tatmini ve tatminsizliğine yol açan faktörlerin farklı açılardan analiz edilmesi ve buna göre önerilerin sunulması otel yönetimi için önemli olmasının yanı sıra kat hizmetleri çalışanlarının iş tatmininin arttırılması açısından da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, job satisfaction is the one of the most important issues that is extremely essential in terms of both employers and employees within the today's competitive business environment. In this regard, employees' job satisfaction plays a vital role on the success of any business. The principal aim of this dissertation is to reveal the main factors affecting housekeeping employees' job satisfaction in a hotel industry. First of all, hospitality industry, structure of housekeeping department, the concept of job satisfaction and the main factors affecting employee job satisfaction were identified through a broad literature review. Secondly, data was collected through carrying out structured in-depth interview with five housekeeping managers from different five-star hotels in İzmir. The interviewees for the qualitative analysis were selected through convenience sampling. As a result of conducted interviews, it was found that seven factors; relationship with supervisor, work itself, pay, job security, career development, brand recognition of hotel, and positive relationship with co-workers have positive influence on housekeeping employees' job satisfaction. In contrast, the result indicated that three factors; working conditions, unfulfilled career development and negative relationship with co-workers have negative influence on housekeeping employees' job satisfaction. Analyzing positive and negative factors causing job satisfaction or dissatisfaction from different perspectives and making recommendations accordingly will be of great significance to hotel management so as to improve housekeeping employees' job satisfaction level.