Çeçenlerin Türk mutfak kültürü etkileşimi üzerine nitel bir araştırma: Başakşehir örneği
A qualitative study on the interaction of Chechens with Turkish culinary culture: The case of Başakşehir
  1. Tez No: 996480
  2. Yazar: HAVVA ÇİÇEK NESLİHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK OCAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çeçen göçmenlerin Türkiye'ye göç etme süreçlerini, Başakşehir'deki yaşam deneyimlerini ve mutfak pratikleri aracılığıyla kültürel kimliklerini nasıl sürdürdüklerini incelemektir. Çalışma kapsamında Çeçenistan'da doğmuş ve sonrasında Türkiye'ye göç etmiş 18 yaş üzeri ve Türkçe bilen 10 Çeçen katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmış; veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların Türkiye'ye göç etme nedenlerinin büyük ölçüde savaş, politik baskı ve güvenlik kaygısı gibi zorlayıcı koşullardan kaynaklandığını göstermektedir. Başakşehir'in güvenli, sakin ve Kafkas topluluk yoğunluğu yüksek bir yaşam alanı sunması, katılımcıların uyum sürecini kolaylaştırmış; güvenlik ve tanıdıklık duygusu, aidiyet gelişiminin temel belirleyicileri olmuştur. Katılımcılar, göç sonrası dönemde kültürel kimliklerini; dil, dini pratikler, topluluk ilişkileri ve özellikle mutfak kültürü üzerinden sürdürdüklerini ifade etmiştir. Geleneksel Çeçen yemekleri, kimliğin korunmasında ve kültürel hafızanın aktarılmasında önemli bir rol oynamaya devam etmektedir. Bununla birlikte Türk mutfağıyla etkileşim, tat alışkanlıkları, malzeme çeşitliliği ve aile içi yemek pratikleri üzerinden kademeli olarak gelişmiştir. Komşuluk ilişkileri ise hem kültürel etkileşim hem de sosyal destek açısından güçlü bir uyum alanı sunmuş; yemek paylaşımı ve karşılıklı ziyaretleşme iki kültür arasında doğal bir köprü oluşturmuştur. Genel olarak araştırma, Çeçenlerin Başakşehir'de güvenlik, topluluk desteği ve kültürel benzerlikler sayesinde güçlü bir aidiyet geliştirdiğini; mutfak pratiklerinin ise göç sonrası uyum sürecinin hem pratik hem de sembolik taşıyıcısı olarak işlediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the migration processes of Chechen immigrants to Türkiye, their lived experiences in Başakşehir, and the ways in which they maintain their cultural identity through culinary practices. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with ten Chechen participants aged 18 and over who are proficient in Turkish, and the data were analyzed using the thematic analysis method. The findings indicate that the participants' reasons for migrating to Türkiye largely stem from coercive conditions such as war, political oppression, and security concerns. Başakşehir's provision of a safe and peaceful living environment with a high concentration of Caucasian communities has facilitated the adaptation process; feelings of security and familiarity have emerged as key determinants in the development of a sense of belonging. Participants reported that in the post-migration period, they have sustained their cultural identity through language, religious practices, community relations, and particularly through culinary culture. Traditional Chechen dishes continue to play a significant role in preserving identity and transmitting cultural memory. At the same time, interaction with Turkish cuisine has gradually developed through changes in taste preferences, ingredient diversity, and family-based food practices. Neighborly relations have offered a strong domain of adaptation in terms of both cultural interaction and social support; food sharing and reciprocal visits have formed a natural bridge between the two cultures. Overall, the study reveals that Chechens in Başakşehir have developed a strong sense of belonging through security, community support, and cultural similarities, while culinary practices function as both practical and symbolic carriers of the post-migration adaptation process.