Kayseri ilinde çerezlik kabak ekim alanlarındaki akar ve böcek faunasının belirlenmesi
The acar and insect fauna of squash (Cucurbita pepo L. var. pepo) in Kayseri province, Turkey
  1. Tez No: 553119
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÜLKÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CANHİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Kayseri İli Develi, Tomarza, Yeşilhisar ve Talas ilçelerinde çerezlik kabak ekili alanlarda zararlı böcek ve akar faunasının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Sürveyler, 2016-2017 yıllarında Mayıs ayında başlatılmış ve 5-7 gün aralıklarla Ekim ayına kadar tekrarlanmıştır. Böcek ve akarları toplamak için atrap metodu ve gözle kontrol metodu kullanılmıştır. Sonuç olarak; 4 takıma bağlı 6 familyaya ait 8 zararlı böcek türü, 1 takıma bağlı 1 familya ya ait 1 zararlı akar türü ile 4 takıma bağlı 6 familyaya ait 11 yararlı böcek türü tespit edilmiştir. Belirlenmiş olan bu böcek ve akar türlerinden, zararlı olarak Empoasca vitis Göthe, Tetranychus urticae Koch, Aphis craccivora Koch, Aulacorthum solani Kaltenbach, Aphis fabae Scopoli'nin, yararlı tür olarak ise Coccinella septempunctata Linnaeus, Coccinella undecimpunctata Linnaeus, Psyllobora vigintidopunctata Linnaeus ve Chrysoperla carnea Stephens'in yaygınlık ve yoğunluk açısından önemli oldukları gözlenmiştir. Ayrıca E. Vitis Ülkemiz için ilk kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Develi, in Tomarza, in Talas, in Yeşilhisar Town of Kayseri Prowince (Turkey) to determine the harmful and beneficial acar and insect fauna on squash areas in 2016-2017 growing season. Surveys were started in May and continued by five-seven day intervals for collecting; sweeping net and checking directly plant material were used as methods. As a result; 9 harmful insect species from 7 families of five order and 11 beneficial insect species from 6 families of 4 order were determined. From the pest species, Empoasca vitis Göthe, Tetranychus urticae Koch, Aphis craccivora Koch, Aulacorthum solani Kaltenbach, Aphis fabae Scopoli the common insect and between the beneficial species Coccinella septempunctata Linnaeus, Coccinella undecimpunctata Linnaeus, Psyllobora vigintidopunctata Linnaeus and Chrysoperla carnea Stephens, were the common insect species. In addition, E. Vitis is the first registration for our country.