Takım ve bireysel sporla uğraşan antrenörlerin kendi duygularını yönetme beceri düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of skill levels of team and individiual sports coaches to manage their emotions
  1. Tez No: 582689
  2. Yazar: ASİYE AYSUN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı; takım ve bireysel spor antrenörlerinin, kendi duygularını yönetme beceri düzeylerinin belirlenmesi ve aralarında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olup olmadığının karşılaştırılmasıdır. Bu tez çalışmasında `Tarama Modeli` kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye'deki 70 takım sporu antrenörü ve 87 bireysel spor antrenörü olmak üzere toplam 157 antrenör oluşturmaktadır. Çalışmada yer alan antrenörlerin 103'ü erkek, 54'ü kadındır. Araştırmada veri toplamak amacı ile“Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 25 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan normallik testi sonucunda, araştırma sorularına ait değişkenlerin analizinde non-parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar; bireysel branş antrenörlerinin cinsiyet değişkeninde Başa Çıkma alt boyutunda (p=0,03
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to determine the skill levels of team and individual sports coaches to manage their own emotions and whether there is a statistically significant difference between them. In this thesis, the `Scanning Model` was used. The sample of the study consisted of 157 coaches, 70 team sports coaches and 87 individual sports coaches in Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye. 103 of the coaches in the study were male and 54 were female. In order to collect data,“Emotions Management Skills Scale”was used. The data obtained within the scope of the study were analyzed with SPSS 25 statistical package program. As a result of the normality test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric tests, were applied in the analysis of the variables of the research questions. The purpose of this research; to determine the skill levels of team and individual sports coaches to manage their own emotions and whether there is a statistically significant difference between them. In this thesis, the `Scanning Model` was used. The sample of the study consisted of 157 coaches, 70 team sports coaches and 87 individual sports coaches in Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye. 103 of the coaches in the study were male and 54 were female. In order to collect data,“Emotions Management Skills Scale”was used. The data obtained within the scope of the study were analyzed with SPSS 25 statistical package program. As a result of the normality test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric tests, were applied in the analysis of the variables of the research questions. The results obtained from this study; In the sub-dimension of The Ability To Cope With Problems in the gender variable of individual branch trainers (p = 0.03