Sağlık okur-yazarlığı ölçeği geliştirme çalışması ve biyoloji öğretmen adaylarının sağlık okur-yazarlığına yönelik tutumlarının farklı değişkenler açısından değerlendirilmesi
Health literacy scale development study and evaluation of biology teacher teachers 'attitudes towards different variables in health literacy
  1. Tez No: 582713
  2. Yazar: ZEHRA AYVAZ KULOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sağlık okuryazarlığı kavramının açıklanmaya çalışıldığı bu çalışmada; doktor, hemşire, öğretmen ve öğrencilerin sağlık okuryazarlık tutumunu belirlemek amacıyla bir ölçek geliştirilmek istenmiştir. 5'li Likert tipi tutum ölçeği kullanılmıştır. 386 bireyden oluşan çalışma grubuna geliştirilen uygulama ölçeği (Ek-1) uygulanmak suretiyle derlenen veriler, istatistiksel ve matematiksel değerlendirilmeye tabi tutularak yorumlanmıştır. 44 maddeden oluşan uygulama ölçeğine faktör analizi yapılmış ve bireylerin sağlık okuryazarlığı tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Sağlık okuryazarlığı tutum ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında, genel güvenirlik için analiz öncesi Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,779 analiz sonrasında ise 0,752 olarak hesaplanmıştır. Analizler %95 güven aralığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which tries to explain the concept of health literacy; In order to determine the health literacy attitude of doctors, nurses, teachers and students, a scale was developed. A 5-point Likert-type attitude scale was used. The data collected by applying the application scale (Annex-1) developed in the study group consisting of 386 individuals were interpreted with statistical and mathematical evaluation. Factor analysis was applied to the 44-item application scale and health literacy attitudes of the individuals were examined in terms of various variables. Within the scope of validity and reliability studies of the health literacy attitude scale, the Cronbach Alpha reliability coefficient for the overall reliability was calculated as 0.779 and 0.775 after the analysis. The analyzes were evaluated at 95% confidence interval.