Küreselleşme sürecinde Türkiye'de turizmin gelişimi
The development of tourism in Turkey within the process of globalization
  1. Tez No: 582775
  2. Yazar: ENGİN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünya genelinde uzun bir süredir etkisini hissettiren, özellikle de son yıllarda oldukça önem kazanan küreselleşme sürecini incelemek; turizm sektörünün küreselleşme sürecinden nasıl etkilendiğini ve küreselleşmenin Türk turizmine etkilerini ortaya koymaktır. Literatür tarama tekniği kullanılarak hazırlanan bu araştırmada öncelikle küreselleşme kavramından genel hatları ile bahsedilmiş, turizm sektörü ile ilgili bilgiler sunulmuş ve daha sonra ise küreselleşmenin turizm üzerindeki etkileri incelenerek dünyada ve Türkiye'de turizm sektörünün durumu incelenmiştir. Küreselleşme sürecinin en büyük etkilerinden biri olan teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak insanların her türlü bilgiye kolayca ulaşabilme imkânı her alanda etkili olmuştur. Küreselleşme sürecinin her alanda varlığını ve önemini hissettirmesi sonucunda turizm sektörü de bu süreçten etkilenmiştir. Turizm sektöründe yıllara göre yaşanan gelişmeler ve sektörün ekonomik açıdan oldukça büyümesi sonucu tüm dünyada turizmin önemini artmıştır. Turizmin ülkeler açısından ekonomik getirileri göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz de turizm sektöründe söz sahibi olmak adına gerekli adımları atmış ve özellikle son yıllarda sektörde önemli bir konuma gelmiştir. Yıllara göre turizm hareketleri incelendiğinde ülkemizde turizm sektörünün küreselleşme sürecinden olumlu yönde etkilendiğini söylemek mümkündür. Ancak ülkemizin turizm sektöründe daha fazla söz sahibi olması ve turizm varlıklarını daha etkin kullanmasına yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini söylemek doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the globalization process, which has been felt dominant throughout the world for a long time and has gained much importance in recent years. The study also aims to reveal how globalization has influenced the tourism industry and what the impacts of it on Turkish Tourism are. This study, prepared using literature review technique, draws a general outline about the concept of globalization, presents some facts about the tourism sector and then through investigating the impacts of globalization on tourism, it examines the condition of tourism in the world and Turkey. The technological developments, one of the biggest impact of the globalization process, and the facility of people to reach to the information easily have been influential in every field. As a result of the fact that globalization makes its presence and importance felt in every field, tourism sector has been effected by this process, too. The importance of tourism has increased all over the world thanks to the developments that have happened through the years and the abundant economic growth of that the sector has undergone. Considering the economic benefits that tourism brings to countries, our country has taken the necessary steps to have a voice in tourism and particularly in recent years, it has placed in a significant position in the sector. Regarding the tourism activities through years, it is possible to express that our country has been effected by the globalization process in a positive way. However, it is crucial to recommend that our country should be more dominant in tourism industry and should take necessary precautions to exploit its touristic assets more efficiently.