Oyunlaştırma temelli mobil uygulamalarda arayüz tasarımı
Interface design in gamification based mobile applications
  1. Tez No: 582802
  2. Yazar: BARAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU İNANÇ UYAN DUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Education and Training, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Oyun, insanı ve hatta bütün canlıları yaşama hazırlayan, belli beceri ve yetenekleri edinmesini sağlayan eğlenceli ve gönüllü bir eylemdir. Oyun unsurlarının kullanılarak motivasyonu artırma düşüncesiyle ortaya çıkan oyunlaştırma, iş, eğitim, sağlık, kişisel gelişim ve pazarlama gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. İnsanların gerçek hayatlarında kilo verme, dil öğrenme, satış arttırma vb. birçok hedef doğrultusunda motivasyon sağlayarak harekete geçmesini ve davranış değişikliği kazanmasını sağlayan oyunlaştırma; özellikle akıllı telefon kullanımındaki artışla birlikte büyüyen mobil uygulama pazarında şirketlerin yeni tercihi olmaktadır. Oyunlaştırma, mobil uygulamalarda, kullanıcıların bağlılığını, motivasyonunu ve üretkenliğini artırmak amacıyla kullanılan bir tekniktir. Böylece kullanıcı için daha ilgi çekici ve daha eğlenceli bir deneyim süreci sağlanabilmektedir. Araştırmacıların ve akademisyenlerinde ilgisini çeken oyunlaştırma, pek çok araştırmanın ve çalışmanın konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, kullanıcının etkileşimde bulunduğu arayüz tasarımının kullanılabilirliği ve edinilen deneyime, oyunlaştırmanın katkısı ve rolüne odaklanmaktır. Bu amaç doğrultusunda, oyunlaştırma kavramı ile ilgili unsurlar, modeller ve ilgili motivasyon teorileri detaylı olarak açıklanmış; nitelikli bir kullanıcı arayüz (UI) tasarımı için dikkate alınması gereken özellikler incelenmiştir. Oyunlaştırma kullanılan eğitim amaçlı mobil uygulamaların içlerinden kullanım oranı ve beğeni oranı yüksek uygulamalar seçilerek incelenmiş, oyunlaştırmanın arayüz tasarımının kullanılabilirliğine etkisi değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda, oyunlaştırma unsurlarının kullanıldığı“Quistudy”adlı yeni bir mobil uygulama için arayüz tasarımı yapılmıştır. Uygulamanın kullanılabilirlik testleri yapılarak arayüz tasarımının başarı oranı ölçülmüştür. Böylece eğitim amaçlı mobil uygulamalarda oyunlaştırma kullanımının arayüz tasarımına etkisi ile arayüz tasarımının oyunlaştırma unsurlarının etkili kullanımına katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Game, is an aspect to help all living creatures to be able to prepare for life in a fun and volunteer way. Gamification, which emerges with the idea of ​​increasing motivation by using game elements, is used in many fields such as work, education, health, personal development and marketing. In people's real lives, they can loss weight, learn language, sales increase and so on motivation in line with many goals and take action and change behavior. Gamification; especially, in the growing mobile application market with the increase in the use of smart phones is the new choice of companies. Gamification is a technique which used to increase the loyalty, motivation and productivity of users in mobile applications. In this way, a more interesting and enjoyable experience for the user can be provided. Gamification, which attracted the attention of researchers and academics, has been the subject of many researches and studies. The purpose of this is the benefits of gamification over the engagement between users and the interface design and the experience. In line with this aim, elements related to the concept of gamification, models and related motivational theories are explained in detail and the elements that should be considered for a qualified and usable user interface (UI) design are examined. The usage rate and appreciation rate of educational mobile applications using gamification were selected and the effect of gamification on the usability of interface design was evaluated. As a result of this study, the interface design of a new application called“Quistudy”, which uses the elements of gamification in order to improve usability and development, has been designed. The usability tests of the application were performed and the success rate of the interface design was measured. In this manner, the effect of gamification usage on interface design in educational mobile applications and the contribution of interface design to effective use of gamification elements were evaluated.