The effects of gamification on purchase intention: Rewards based experimental design in mindfulness–based mobile application
Oyunlaştırmanın satın alma niyeti üzerindeki etkileri: Farkındalık temelli mobil uygulamada ödül temelli deneysel tasarım
- Tez No: 792325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Teknolojinin gelişmesi oyunlaştırma ve farkındalık temelli mobil uygulamalara olan ilgiyi artırmaktadır. Bu alanlarda artan ilgi ışığında, oyunlaştırmanın etkilerinin araştırılması çok önemlidir. Ancak bu konudaki literatür henüz başlangıç aşamasındadır. Bu çalışmanın temel amacı, oyunlaştırmada kullanılan ödüllerin satın alma niyetini nasıl etkilediğini ortaya çıkararak bir teorik model oluşturmak ve bu modeli test etmektir. Bu anlamda, araştırma kapsamında iki çalışma yapılmıştır. Birinci amaç doğrultusunda 19 kişi ile birebir görüşme ve sekiz katılımcı ile odak grup çalışması yapılmıştır. İçerik analizine dayalı olarak, eğlence, sosyal etkileşim ve insan-bilgisayar etkileşimi, oyunlaştırma temelli ödüller ve satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi etkileyen aracı değişkenler olarak ortaya çıkmıştır. İkinci çalışma ise, ilk çalışmadan elde edilen bulgular neticesinde oluşturulmuş olan modeli test etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla 208 kişi ile deney tasarımı gerçekleştirilmiştir. 32 derinlemesine görüşme ve üç anket çalışması ile veri toplanmıştır. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilere içerik analizi, anket çalışmaları ile toplanan verilere ise regresyon analizi ve bağımsız t-testi analizleri uygulanmıştır. Bulgular, maddi ve sanal ödüllerin, satın alma niyeti üzerinde etkisi olması beklenen aracı değişkenlerin etkisini ortaya koymaktadır. Çalışmanın gelecekteki modeller için ampirik bir temel sağlamaya yönelik ilk girişimlerden biri olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Advancement of technology increases the interest in gamification and mindfulness-based mobile applications. In light of the gaining attention in these areas, it is essential to explore the impacts of gamification. However, the literature on this is still in its infancy. The main purpose of this study is to create and test a theoretical model by revealing how the rewards used in gamification affect purchase intention. In this sense, two studies were conducted within the scope of this research. In line with the first aim, in-depth interviews with 19 participant and a focus group study were conducted with eight participants. Based on the content analysis, enjoyment, social interaction, and human-computer interaction emerged as mediating variables influencing the relationship between gamification-based rewards and purchase intention. The second study aims to test the model created as a result of the findings obtained from the first study. For this purpose, an experimental design is carried out with 208 participants. Data were collected with 32 in-depth interviews and three surveys. Data gathered through in-depth interviews are analyzed with content analysis besides, regression analysis, independent sample t-tests, paired sample t-tests are conducted to analyze the data obtained from surveys. The findings reveal the effect of tangible and intangible rewards, mediating variables that are expected to have an impact on purchase intention. The study is expected to be one of the first attempts to provide an empirical basis for future models.