Evaluating the effect of export incentives on foreign trade
İhracat teşviklerinin dış ticaret üzerindeki etkisini değerlendirme
  1. Tez No: 582840
  2. Yazar: BURCU BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ekonomik gelişmenin gerçekleştirilebilmesi ihracatın arttırılmasına ve dolayısıyla ihracatın teşvik edilmesine bağlıdır. Gelişmiş ülkelerde ise ihracatın arttırılması ve teşviki dış pazarlardaki mevcut payı korumak; arttırmak ve yeni pazarlardan pay alabilmek açısından önem taşır. 1980 yılından itibaren“İhracata Dönük Büyüme Modeli”izleyen Türkiye'de de ihracatın arttırılmasına büyük önem verilmiş ve bu kalkınma stratejisine bağlı olarak çeşitli ihracat teşvik önlemleri uygulanmıştır. Uygulanan bu teşviklerin amacı ihracatı arttırmak, Türk ihraç ürünlerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmak ve de ihraç ürünlerini çeşitlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In the underdeveloped and developing countries, making the economic growth depends on increment of export and so encouragement of export. In the developed countries, increasing and encouraging export have the importance with regards to protect and increase available share in the foreign markets and take the share from new markets. Increasing of exports has also attached importance in Turkey which has followed the 'Export Oriented Growth Model' since 1980, and various export incentives have been implemented depending on this development strategy. The aim of these incentives implemented are to; increase the export, gain the competition power to Turk exported goods in the international markets and diversity the exported goods.