The legitimacy of secularism: A conceptual analysis
Sekülarizmin meşruiyeti: Bir kavramsal analiz
  1. Tez No: 582997
  2. Yazar: ADİL USTURALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇİDAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle anayasal demokrasiler bağlamında bir anayasal ilke olarak sekülarizmin kavramsal analizini ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarak, kavramın eleştirileri incelenmiş ve kavramın literatürde genel kabul gören çeşitli tanımları tetkik edilmiştir. Mevcut tanımlara alternatif olarak bu çalışma, kavramın anayasal meşruiyetini ve amacını daha iyi yansıtan yeni bir tanım olarak 'özerklik olarak sekülarizm'i önermektedir. Bu tanıma göre, anayasal demokrasilerde sekülarizmin doğrudan bir anayasal demokrasinin meşruiyet iddiasının – yani vatandaşlarının bireysel özerkliğini tanıma ve sağlamanın – sonucu olarak kabul edildiği öne sürülür. Dolayısıyla anayasal devlet, doğası gereği seküler usuller yoluyla meşru kılınan seküler bir devlettir. Bu tanım önerildikten sonra bu sav, sekülarizm, özerklik ve meşruiyet arasındaki ilişkinin bir analizi ile derinleştirilir. Özerkliğin, anayasal demokrasilerde hem tarihsel hem de kavramsal olarak merkezi bir rol oynadığı ve bir anayasal ilke olarak sekülarizmin bu ilişkiyi yansıtmak amacıyla kabul edildiği ortaya konur. Son olarak özerklik olarak sekülarizm, bulunduğu ve/veya etki ettiği üç analiz düzeyinde analiz edilir: anayasal düzey, yasal/siyasi düzey ve gayrıresmi kamusal alan.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a conceptual analysis of secularism as a constitutional principle specifically in the context of constitutional democracies. For these purposes, the critique of the concept is reviewed and various conceptions of the concept that are widely accepted in the literature are scrutinized. As an alternative to the existing conceptions, this study proposes secularism as autonomy as a new conception of secularism which better reflects the constitutional legitimacy and purpose of the concept. Based on this conception, it is argued that secularism in constitutional democracies is a constitutional principle that is adopted directly as a consequence of the legitimacy claim of a constitutional democracy: the claim to recognize and ensure individual autonomy of its citizens. The constitutional state, therefore, by nature a secular state that is legitimated through secular procedures. After this conception is proposed, the argument is deepened by an analysis of the relationship between secularism, autonomy, and legitimacy. It is demonstrated that autonomy plays a central role in constitutional democracies both historically and conceptually and secularism as a constitutional principle is adopted in order to reflect this relationship. Finally, secularism as autonomy is analyzed in three levels of analysis it exists and/or affects: the constitutional level, the legal/political level, and the informal public sphere.