Kazakistan'da Arap Dili ve Edebiyatı üzerine yapılan çalışmalar
The studies in Kazakhistan on Arabic lenguistic and literature
  1. Tez No: 583003
  2. Yazar: MEİRAMBEK MYRZAKHANULY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT UYLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Arapça, çok az değişime uğrayarak günümüze kadar gelen ve günümüzde yirmiden fazla ülkede konuşulan dünyadaki en eski dillerden biridir. Dini–manevi açıdan bakıldığında ise İslamiyet'in Araplar dışında yayılmasıyla birlikte diğer milletten insanlar için de önemli ve öğrenilmesi gerekli bir dil olmuştur. Ülkeler arasında gerçekleşen dini, ticari, edebi, göç, savaş gibi nedenlerle kaynaşma ve etkileşimler meydana gelir. Kazakistan halkı ve Arap dili arasında da geçmişten günümüze bu tür nedenlerle bağ kurulmuştur. Bu da Kazakistan için Arap dili ve edebiyatına olan ilgiyi arttırmıştır. Kazakistan'da yayımlanan bazı makalelerin tanıtılması ile Kazak ve Arap dili arasındaki bağın, bilgi birikiminin Türk okuyucuları tarafından önemi ve derecesi de anlaşılmış olacaktır. Kazakistan'da Arap dili ve edebiyatı ile alakalı çalışma yapan birimlerin yanı sıra Arap edebiyatı ve Arap dili konulu çalışmalar tanıtılmaya çalışılmıştır. Böylece Kazakistan'da Arap dili ve edebiyatı ile alakalı bilgi birikimi, deneyim ve tespitlerin bu alanda çalışma yapan Türk okuyucusu tarafından da tanınması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Arabic is one of the oldest languages in the world, which has undergone little change and is now spoken in more than twenty countries. From a spiritual point of view, when Islam was spread out of the Arabs, it was also important for people from other nations to learn. Mergers and interactions occur between countries such as religious, commercial, literary, immigration and war. Between the people of Kazakhstan and the Arabic language, there has been link to such reasons from the past to the present. This increased the interest in Arabic language and literature for Kazakhstan. With the introduction of some articles published in Kazakhstan, the importance of the link between Kazakh and Arabic language and the importance of Turkish readers will be understood. In addition to the units working on Arabic language and literature in Kazakhstan, we tried to introduce the studies on Arabic literature and Arabic language. Thus, knowledge, experience and determinations related to Arabic language and literature in Kazakhstan will be recognized by Turkish readers who study in this field.