In search of sustainable peace: Conflict transformation in Kosovo and Bosnia-Herzegovina
Sürdürülebilir barış arayışı:Kosova'da ve Bosna Hersek'te çatışmanın dönüşümü
- Tez No: 583004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sürdürülebilir barışı sağlama mücadelesi, Bosna ve Kosova gibi bazı Batı Balkan ülkelerinde devam ediyor. Bu karşılaştırmalı çalışma, müdahale süreçlerinin çatışma sonrası yapısal dönüşüm ve Kosova ve Bosna'daki sürdürülebilir bir barışa evrilme üzerindeki rolünü araştırıyor. Çalışmanın temel amacı, bir çatışmanın çözüm yönteminin kendi başına çatışma sonrası durum (iklim) üzerinde ve sürdürülebilir barışın tesis edilme sürecinde önemli bir etkisi olabileceğini göstermektir. Araştırma, mevcut nitel verilerin ikincil bir analizine dayanmaktadır. Bu araştırmanın bulgularına göre, Kosova'da ve Bosna'da istikrarlı ancak sürdürülebilir olmayan bir barış durumu söz konusudur. Bunun temelindeki yapısal sorunlar, Bosna'da etnik kökenlerin kurumsallaşmaması; Kosova'da sınırlı bir egemenliğin olması; ve her iki durumda da devlet kurma kültürünün eksikliğidir. Bu çalışma, pozitif barış sürecinin ilk adımları olarak, Bosna'daki güç paylaşım yapısının gözden geçirilmesini ve Kosova'nın statüsünün açıklığa kavuşturulmasını önermektedir. Bu araştırmanın önemi, çatışmanın çözümünde negatif barışa yönelme konusunda getirdiği eleştiri ve müdahalelerinçatışma sonrası uzun vadeli etkilerini göstermesidir. Genel olarak, müdahale ve çatışma dönüşümü arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalışarak, çatışma araştırmaları literatürüne de katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The struggle for the establishment of the sustainable peace continues in some Western Balkan countries like Bosnia-Herzegovina and Kosovo. This comparative case study explores the role of intervention process on post-conflict structural transformation and progress toward sustainable peace in Kosovo and in Bosnia-Herzegovina. The main objective is to show that the way a conflict is handled might have an important impact on post-conflict environment and progress towards the establishment of sustainable peace. This exploratory research is based on a secondary analysis of existing qualitative data. The findings of this research reveal that there is stable but not sustainable peace in Kosovo and in Bosnia-Herzegovina. The main structural problems remain institutionalization of ethnicities in Bosnia-Herzegovina; a limited sovereignty in Kosovo; and lack of a state building culture for both cases. This study suggests the revision of power sharing structure in Bosnia-Herzegovina and the clarification of Kosovo's status as first steps toward positive peace. The importance of this research rests on its criticism to the orientation in conflict resolution towards negative peace and on understanding the long-term (post-conflict) effects of interventions. Overall, it contributes to the literature of conflict studies by trying to uncover the relation between intervention and conflict transformation.