Kadın işgörenlerde cam tavan sendromunun bilgi paylaşımına etkisi, kamu sektöründe bir araştırma
The effect of glass ceiling syndrome on information sharing in women workers, a research in the public sector
- Tez No: 583081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kadınlar çalışma yaşamında sırf cinsiyetlerinden ve toplumun cinsiyetlerine yüklediği ev işleri, çocuk bakımı gibi çeşitli sorumluluklardan dolayı çeşitli tutum, davranış ve önyargılarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Kadınların çalışma yaşamında yetenek ve başarılarının göz ardı edilerek kadınları işletme içerisinde daha üst basamaklara çıkmaktan alıkoyan, görünmez ve kırılmaz bir engel“cam tavan”olarak adlandırılmaktadır. Kadın yöneticiler karşılarına çıkan cam tavan engeli karşısında bazen bunu aşmak için çeşitli stratejilere başvururken bazen de bunu kabullenmek zorunda kalmaktadır. Bu tez çalışmasında; birinci bölümde örgüt, tanımı, amaçları ve kadın iş gücünün tarihsel süreçteki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde cam tavan kavramı, cam tavan kavramıyla birlikte ortaya çıkan kavramlar ve cam tavan engelleri ele alınmıştır. Uygulama bölümünde kamu sektöründe çalışan kadınların karşılaştıkları cam tavan engellerinin bilgi paylaşımına etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women are forced to a variety of behaviors and prejudices in their working life just because of their gender and the various responsibilities they impose on their gender by the society, such as housework, childcare etc. And invisible and unbreakable obstacle which prevents women from going up higher levels in the enterprise by ignoring the skills and accomplishments of women in their working life, is called 'the glass ceiling'. The force of glass ceiling obstacle, women executives sometimes applies various strategies to overcome it and sometimes they have to accept it. Female managers, when forced this glass ceiling obstacle, they sometimes go to various strategies to overcome it and sometimes they have to accept it. In this thesis, definition and the aims of the organization and the role of women labor force in the historical process has been discussed in the first part of the study. In the second part, the concept of glass ceiling, concepts emerged with the concept of glass ceiling, and glass ceiling obstacles are discussed. The effects of glass ceiling obstacles encountered by women working in the public sector on information sharing were analyzed in the application section.