Dijital fotoğrafların kataloglanması: Bir standart önerisi
Cataloging of digital photographs: A standard proposal
- Tez No: 583082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BULUTHAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Information and Records Management, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanoğlunun tarihine bakıldığında insanlığın ürettiği ilk belgenin Altamira Mağarası'nın duvarlarına çizilen resimlerin olduğu görülmektedir. Doğayı taklit etmeyi otuz bin yıldır sürdüren insanlık bunu farklı evrelerde sürdürmüştür. Mağara duvarlarında başlayan çizim ile anlatım, hayvan derilerinde, taşlarda, duvarlarda ve sonunda tuvalde kendisine yer bulmuştur. Bununla yetinmeyen insanlık, ışığı kullanarak görüntüler oluşturmuş ve sonunda bu görüntüleri sabitleyerek kaydetmeyi başarmıştır. Bugün bu kaydetme işlemine fotoğraf çekmek denmektedir. Son 190 yıla damgasını vuran fotoğraf, bu süreçte büyük bir ilerleme kaydederek çoğaltılabilen, düzenlenebilen, birbirine eklenerek hareketli görüntü oluşturulabilen bir materyale dönüşmüştür. Fotoğrafın bu şekildeki gelişimi hem toplumsal hem de sanatsal olarak farklılaşmaları beraberinde getirmiştir. Belge niteliği kazanan fotoğraf, toplumların görsel hafızası olmuştur. Öte yandan kendine sanat alanında yer bulan fotoğraf, gerçekliği sayesinde kamuoyuna yön verebilen bir unsur konumuna gelmiştir. Bakıldığında kampanya, reklam, tanıtım, propaganda, vb. içeriklerinde sözlerden ziyade görselliği ön planda tutarak fark edilmeye, etki etmeye çalıştıkları görülmektedir. Her şeyiyle görselliğe yani fotoğrafa yönelen, fotoğrafla yönlenen bu yeni toplum düzeninde, fotoğrafın takibi ve kontrolü önem arz etmektedir. Çalışmada, dijital fotoğrafın belge olarak önemi aktarılmaya çalışılacak, fotoğrafın ve bilginin tasnif edilmesi süreci irdelenecektir. Bu süreçte fotoğrafın bilgi merkezi materyali olarak dünyadaki yeri incelenecektir. Çalışma sonucunda geliştirilmesi amaçlanan standart ile görsel hafızanın korunmasına, fotoğrafın belge olarak değerinin ortaya konmasına ve yerel bir standart oluşturarak bu alandaki boşluğu doldurmak arzulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of mankind, it is seen that the first document produced by humanity is the pictures drawn on the walls of Altamira Cave. The imitation of nature for 30 thousand years has continued in different stages. Expression by drawing began on the walls of the cave, then found its place on the animal skins, stones, walls and eventually the canvas. Humankind do not confine oneself to drawing, managed to create images using the light and eventually recorded these images by fixing them. Today, this recording process is called taking pictures. The photograph, which has left its mark on the last 190 years, has made great progress in this process; a material that can be reproduced, edited, attached to each other and transformed into a moving image. This development of photography has brought both social and artistic differences. Photograph became a document for visual memory of societies. On the other hand, photography, which takes its place in the field of art, has become a factor that can give direction to the public due to its reality. When we look at the campaign, advertising, promotion, propaganda, etc. it is seen that they try to be noticed and to influence by keeping the visuality in the foreground rather than words. In this new society, which is manipulated by photography, which is directed towards photography, photography is controlled and control is important. In this study, the importance of digital photography as a document will be studied and the process of classification of photography and information will be examined. In this process, the place of photography in the world as the information center material will be examined. At the end of the study, it is desired to protect the visual memory with the standard which is intended to be developed, to reveal the value of the photograph as a document and to fill the gap in this area by forming a local standard.