An investigation of metalinguistic knowledge of pre-service teachers of English in a Turkish context
Türkiye'deki İngilizce öğretmen adaylarının üst dil bilgilerinin araştırılması
  1. Tez No: 583097
  2. Yazar: BETÜL MUTAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK BALAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma temelde hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin üst dil bilgisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Daha belirgin olarak, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin üst dil bilgilerini, cinsiyet ve sınıf düzeylerinin üst bilgileri üzerindeki etkisini ve onların üst dil bilgisi konusundaki farkındalıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma karma yöntem yaklaşımını benimsemiş ve araştırmanın amacıyla uyumlu olarak hem nitel hem de nicel veri toplama araçlarından yararlanmıştır. Çalışmanın nitel verileri, 2017-2018 bahar dönemi ve 2018-2019 akademik öğretim yılının güz döneminde Hacettepe Üniversitesi'nde eğitim gören 120 hizmet öncesi İngilizce öğretmenine, Alderson ve Horák (2010) tarafından kullanılan Üst Dil Bilgisi Testi uygulanarak elde edilmiştir. Testteki sorular, genellikle pedagojik dilbilgisi içeriğinde karşılaşılan dilbilgisi terimlerini test etmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen nitel verilerin analiz sonuçları hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin orta seviyede üst dil bilgisine sahip olduklarını göstermiştir. Katılımcıların üst dil bilgi seviyeleri üzerinde cinsiyet değişkenlerinin anlamlı bir etkisi gözlenmezken, sınıf seviyesi farklılıklarının anlamlı derecede etkisi gözlenmemiştir. Araştırmanın nitel kısmında, veriler 18 hizmet öncesi İngilizce öğretmenleriyle yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz metoduyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, ilk etapta, hemen hemen hiçbir katılımcının üst dil bilgisi kavramına dair tam anlamıyla farkındalığı olmadığını göstermiştir. Katılımcılara üst dil bilgisi hakkında bilgi verilip bu kavram hakkındaki düşüncelerini açıklamaları istendiğinde, nicel verilerle tutarlı sonuçlara ulaşılmış ve katılımcılar yeterli seviyede üst dil bilgisine sahip olmadıklarını düşündüklerini ve bu bilgi alanına yönelik daha fazla öğretime ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, üst dil bilgisini içselleştirmenin İngilizce öğretmenleri için gerçekten gerekli olabileceğini ve dilbilgisi öğretimi uygulamalarına büyük katkı sağlayabileceğini de eklemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study mainly aimed at investigating metalinguistic knowledge (MLK) of pre-service teachers of English. More specifically, it sought to explore MLK of pre-service teachers of English, the effect of gender and grade levels of preservice teachers of English on their MLK, and their awareness of MLK. The study adopted a mixed methods research design, so it employed both quantitative and qualitative data collection methods in accordance with the purpose of the study. The quantitative data were collected from 120 pre-service teachers of English studying at Hacettepe University in 2017-2018 academic year spring term and 2018-2019 academic year fall term through Metalinguistic Knowledge Test used by Alderson and Horák (2010). The questions in the test intended to test the grammatical features generally encountered in the pedagogical grammar content of English language. The results of the quantitative data analysis indicated that the majority of the pre-service teachers of English had moderate level of metalanguage. While any significant effect of gender variables was not observed, grade level differences indicated a significant effect on their metalanguage. In the qualitative part of the study, the data were collected from 18 preservice teachers of English studying at second, third and fourth grade through semi-structured interviews. The obtained data were analyzed through thematic analysis. The results presented that almost none of the participants was well aware of the metalinguistic knowledge as a concept at first. When the participants were informed about the MLK and requested to express their self-perceptions on this concept, most of them stated that they did not think they had a sufficient level of MLK and that they needed further training on this domain, which was a consistent result with the quantitative data. Besides, they added that internalizing metalinguistic knowledge could be really essential for English language teachers and it could make a great contribution to their grammar teaching practices.