Barok tavan resimlerinin mimari üzerine etkisi
The effect of baroque ceiling drawings on architecture
  1. Tez No: 583131
  2. Yazar: MEMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED KAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Orta Çağ dönemi ve sanatı, Rönesans dönemi ve sanatı, sonrasında ise, Barok dönemi sanatına değinilmektedir. Bu tarihsel süreçlerin, bir birileriyle ilişkileri ve geçiş dönemleri kısaca anlatılmaktadır. Barok döneminde yapılan tavan resimlerinin, mimariye etkisinin incelenmesi için, örnek olarak iki kilise bir otel koridoru ve bir saray analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, örnek yapılardaki tavan resimlerinin, mimariye olan etkilerini, analiz etmeyi amaçlamıştır. Renk, biçim, işlev, hacim, malzeme kullanımı, kullanılan teknikler, iki farklı sanatsal uygulamanın birbiriyle ilişkisi irdelenmektedir. Tavan resimlerinin, mimarinin teknik detaylarıyla olan ilişkisi ve uygulamaları araştırılmaktadır. Din konulu tavan resimlerinin mekanın ruhuna, işlevine ve hedefleriyle olan bağına değinilmekte, Barok dönem sanatının bu anlamda neden önemli olduğu incelenmektedir. Mimari ve resim sanatının bir birilerine katkıları irdelendiğinde, Barok dönem tavan resimlerinin, doğru örnekler olarak, sayılabileceği anlaşılmaktadır. Dönemin, din, devlet ve toplum ilişkisinin, resimlere ve mimariye olan etkilerine dikkat çekilmektedir. Tez'in, Barok dönemi tavan resimlerinin mimariye etkisi analiz edilerek, sanatseverlere yeni bakış açıları kazandırmayı amaçlamış ve literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Medieval period and art, Renaissance period and art, here, Baroque period refers to art. These historical processes are related to each other and the transition periods are briefly explained. Since the ceiling paintings made during the Baroque period had an effect on the architecture, two churches, a hotel corridor and a palace were tried to be analyzed. This study aimed to analyze the effects of the ceiling paintings in the sample buildings on the architecture. Color, shape, function, volume, material usage, techniques used, the relationship between the application of two different properties are examined. He researches the relationship between ceiling paintings and the technical details of the architecture. The spirit of the space, the function of the ceiling paintings on the theme of religion and their connection with the objectives are mentioned, Baroque period art is caused in this area is clear. When examined, it was understood that the Baroque period ceiling paintings could be correctly counted. Religion, state and society relations of the period can affect those who have pictures and architecture.