Edirne wall paintings
Edirne duvar resimleri
  1. Tez No: 744462
  2. Yazar: KUTALMIŞ SAMET BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET CEM ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Osmanlı duvar resimleri birçok kuramcıya göre, Türk kitap resmi geleneğinin bir devamı olarak belirli bir üslup gelişiminin ardından önceleri tavan eteklerinde iki renkli veya tonlamanın kullanıldığı naif bir teknikle Osmanlı Dönemi Türk Sanatında yer edinmiştir. Bu yaklaşıma göre, Osmanlı duvar resimleri Rokoko Bezeme ve Barok Mimarlık öykünmeleri ve yorumlanmasıyla genellikle yüklük üzerindeki duvar yüzeylerinde çeşitli imgelemler ve belirli kent manzaralarıyla olgunlaşan Batılılaşma Döneminin (Biz bu döneme Yenileşme Dönemi demekteyiz.) alamet-i farikası haline gelmiştir. Osmanlı duvar resmi üretimi geleneği, devamında fotoğrafın icadı, renkli kartpostalların yaygınlaşması gibi teknolojilerden de yararlanılarak hızlıca yayılmıştır. Kitaplar dışında alışık olmadığımız, toplumda kısmen tabu olarak görülen resim sanatı, hanenin mahremiyet ve masumiyetlerinde bulduğu tolerans ile taşınamaz emtialar üzerinde var edilmiş, mekâna bağlı oluşturularak mekânın anlamı da sanatsal bir biçim üzerinden dönüştürülmüştür. Bizim çalışmamızın içerisinde yer alan Edirne Muradiyesi örneği ile Osmanlı Duvar Resim geleneğinin kökleri, konunun kuramcılarının ortaya koyduğu“duvar resmi”tanımlamaların dışına çıkmaksızın Erken Osmanlı Dönemi'ne kadar arkaik bir döneme çekilmiştir. Bu çalışmayla, Edirne kent merkezi sınırları içerisinde yer alan duvar resimlerinden istisnai özellikleri ve bu konudaki literatürün serpilmesine yeni bağlamlar bırakabilecek örnekler seçilmiş ve detaylarıyla incelenmiştir. Ayrıca duvar resimlerinin hanelerde görünür kılınmasında duvarlarda yeni yüzey alanlarını doğuran Türk Evi tipolojisindeki değişimin tarihsel adresi olan Edirne'nin ev geleneğine ait bir de etüt ortaya konmuştur. Böylece çalışma, kendisinden sonra gelecek çalışmalar için de hem bir literatür zenginliği hem de yeni bir doğrultu oluşturma işlev ve bilincinde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to many theorists, the tradition of Ottoman wall paintings, as a follow-up of the Turkish book painting (miniature) tradition, is sequentially a series of stylistic development. The traditional practice had commenced in the Ottoman Period Turkish Art with a naïve technique where bi-coloured or tinted works were used on the ceiling moulding (coving). In terms of this approach, Ottoman wall paintings have become the hallmark of the Westernization Period (We call this period the Revivification Period), along with the imitations and interpretations of Rococo Decoration and Baroque Architecture, which generally matured with various imaginations and certain urban landscapes on top of built-in wardrobe wall surfaces. Finally, the Ottoman wall painting tradition has spread acceleratedly, utilizing some technological inventions, such as photography and contemporaneous trendy colour printing postcards, as replicative forms. In that era, the art of painting, which we are not accustomed to except books, and which was seen as taboo in society in part, has been created by the tolerance, which might find in the privacy and innocence of the dwelling, and hence the meaning of the space has been transformed by being connected to the space itself over an artistic form. With the early examples of the Muradiye of Edirne (mainly known as The Muradiye Mosque), which is included in our study, the roots of the Ottoman Wall Painting tradition were moved back to more archaic history up to the Early Ottoman Period, without ignoring the definitions of“wall painting”revealed by theorists. In this study, exceptional and noteworthy features of the murals located within the boundaries of Edirne city center and examples that can leave new contexts to the sprinkling of the literature on this subject were selected and examined in detail. In addition, a study of the house tradition of Edirne, which is the historical address of the change in the Turkish House typology, which creates new surface areas on the walls in making the wall paintings visible in the households, has been revealed, too. Thus, the study was carried out with the function and consciousness of creating both a wealth of literature and a new direction/inspiration for future studies.