İstatistiki bilgi işlemde veri bankaları ve veri tabanlarının analizde etkinlik bakımından değerlendirilmesi ve mekansal veriler
Assesment and efficiency analysis of databanks and data bases in statistical information processing for spatial data
- Tez No: 58324
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER L. GEBİZLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSTATİSTİKİ BİLGİ İŞLEMDE VERİ BANKALARI VE VERİ TABANLARININ ANALİZDE ETKİNLİK BAKIMINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ VE MEKANSAL VERİLER Mert ECE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİO?LU 1997, Sayfa: 58 Jüri : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİO?LU Prof. Dr. Öztaş AYHAN Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOV İstatistiki analiz yöntemleri ile zaman, mekan veya her iki boyutu kapsayan çalışmalar yapmak için veri tabanları yapısının zaman mekan ayrıştırması (decomposition) önem taşımakta; verileri geri çağırma işlemimize ise istatistiki analiz mantığı temelinde ilişkisel veri tabanları yaratılması gerekli olmaktadır. Tez çalışması; veri tabanları özellikleri açısından mekansal istatistiki analiz yöntemleri için bazı veri tabanı yapısı önermeleri yapmaktadır. Analize uygun olarak kümelendirilmiş ve hiyerarşik yapıya sahip verilerin analizin etkinliğini artırdığı gösterilmiştir. Yüksek kapasiteli bilgisayarlar kullanılarak mekansal istatistik analizler için veri tabanları kullanılmış, değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaçla SAS istatistiki analiz yazılımı kullanılmış; veri tabanları tasarımı ve yönetimi hakkında programlama komutları geliştirilmiş, yorum ve analizlere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mekansal İstatistik, Veri Analizi, Veri Tabanı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis ASSESSMENT AND EFFICIENCY ANALYSIS OF DATA BANKS AND DATA BASES IN STATISTICAL INFORMATION PROCESSING FOR SPATIAL DATA Mert ECE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİOGLU 1997, Page: 58 Jury : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİOGLU Prof. Dr. Öztaş AYHAN Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOV In this thesis, some propositions are given for data base structures that are suitable for spatial statistical analysis. We have shown that grouped and hierarchically structured spatial data increases efficiency in such statistical analysis. Assessment of data base structures for spatial statistical analysis is achieved by using high capacity computers. Up to this aim; SAS software is utilized and some relevant programming statements are provided. Some examples of analysis and interpretation are also presented. KEYWORDS: Spatial Statistics, Data Analyses, Data Banks.