Bilgisayarlar arası serbest ortamda optiksel veri iletişimi için FSK ve OOK modülasyon tekniklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 58326
  2. Yazar: ANIL ERENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYARLAR ARASI SERBEST ORTAMDA OPTİKSEL VERİ İLETİŞİMİ İÇİN FSK VE OOK MODÜLASYON TEKNİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Anıl ERENSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Faruk ÖZEK 1997, Sayfa: 219 Jüri : Doç. Dr. Faruk ÖZEK Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP Yrd. Doç. Dr. Mehmet DEMİRER Bu çalışmada, bilgisayarlar arası serbest ortamda optiksel iletişim sağlanmıştır. Optiksel kaynak olarak yakın infrared (İR) bandında ışıma yapan 16 adet LED dizisinden faydalanılmıştır. Algılayıcıda ise optiksel kaynağa en uygun tepkiye sahip olan PIN fotodiyod kullanılmıştır. Frekans kaydırmalı anahtarlama (Frequency shift keying, FSK) ve Açma-kapama anahtarlama (On-off keying, OOK) teknikleri kullanılıp her iki modülasyon yöntemlerinin performans karşılaştırması yapılmıştır. Bilgisayar programı kullanılarak CRC (Cyclic redundancy check) hata algılama metodu ile dosya transferi gerçekleştirilmiş olup üçlü-tekrarlama yöntemi ile hata düzeltme özelliğine sahip karşılıklı mesaj iletişimi sağlanmıştır. Bunun yanında mesaj iletişiminde üç farklı kodlama metodu kullanılarak daha güvenilir haberleşme elde edilmiştir. Çevre ışığının olumsuz etkisini azaltmak için OOK sisteminde hibrid devrenin performansı incelenmiştir. Sistemin bit hata oram (BER) ve sinyal/gürültü (S/N) oranlarının alıcı- verici mesafesi ve görüş açısı ile değişimi, İR mercekli ve merceksiz ölçülüp karşılaştınlmıştır. Çalışmanın sonucunda iletişim hızları olarak FSK için 1200 bps, OOK için ise 12100 bps değerlerine ulaşılmıştır. FSK için elde edilen iletişim hızı düşüktür, ancak iletişim mesafesi OOK'ya göre daha fazladır. ANAHTAR KELİMELER : Optiksel iletişim, Serbest ortam, Açma-kapama anahtarlama, Frekans kaydırmalı anahtarlama, Kodlama.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis A COMPARISON OF OOK AND FSK MODULATION TECHNIQUES FOR FREE-SPACE OPTICAL DATA COMMUNICATION BETWEEN COMPUTERS Anıl ERENSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Faruk ÖZEK 1997, Page : 219 Jury : Assoc. Prof. Dr. Faruk Özek Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP Asst. Prof. Dr. Mehmet DEMİRER In this thesis, optical data communication between computers in free-space was realized. 16 LED array was chosen as optical source which has peak wavelength at 850 nm in the near-infrared (IR) region. The optical signal was received by a PIN photodiode that is well-matched to the infrared LEDs. Frequency shift keying (FSK) and On-off keying (OOK) modulation techniques were employed in order to modulate the data bits. A performance comparison for the modulation techniques stated was carried out and error control coding methods were used in the data communication. File transfer with cyclic redundancy check (CRC) error detection and message transmission via keyboard with triple-repetition error correction were accomplished by the software developed. Three different coding techniques were implemented so as to maintain communication privacy. The performance of the hybrid circuit in the OOK hardware was examined to minimize the ambient light effect. Variations of the bit error rate (BER) and signal-to-noise ratio (S/N) with transmitter-receiver distance and the field of view (FOV), with and without an IR lens were measured and compared.The achieved transmission rates were up to 1200 bps for the FSK and 12100 bps for the OOK. The lower transmission rate for the FSK can be justified by the longer communication distance. Key words : Optical Communication, Free-Space, On-off keying, Frequency shift keying, Coding.