Periferik arter hastalığı olan bireylerde egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, solunum fonksiyonları, periferik ve solunum kas kuvveti ve solunum kas enduransının değerlendirilmesi
Assessment of exercise capacity, physical activity level, pulmonary function, peripheric and respiratory muscle strength, respiratory muscle endurance in patients with peripheral artery disease
- Tez No: 583260
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Periferik arter hastalığı (PAH) ateroskleroz ve damarlarda daralmayla karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Hastalarda eforla oluşan ve istirahatte kaybolan intermittant kladikasyon, azalmış egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite seviyesi, kas zayıflığı ve azalmış yaşam kalitesi görülür. Fakat literatürde PAH'ın pulmoner ve ekstrapulmoner sonuç ölçümleri üzerine etkileri halen yeterince araştırılmamıştır. Amacımız PAH'da maksimal ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite seviyesi, solunum fonksiyonları, periferik ve solunum kas kuvveti, solunum kas enduransı ve yaşam kalitesini sağlıklılarla karşılaştırmaktı. 16 PAH'lı birey (11E/5K, 53,81±9,11 yıl, FontaineI-III) ve 19 sağlıklı (10E/9K, 51,78±5,95 yıl) birey karşılaştırılmıştır. Maksimal egzersiz kapasitesi kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET), fonksiyonel egzersiz kapasitesi (6 dakika 'stepper' testi (6DST)), fiziksel aktivite düzeyi (aktivite monitörü), solunum fonksiyonları (spirometre), periferik kas kuvveti (dinamometre), solunum kas kuvveti (ağız basınç ölçüm cihazı), solunum kas endurası (artan eşik yükü testi), yaşam kalitesi (SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği) ile değerlendirildi. Hastaların KPET zirve VO2, VO2kg, %VO2, %VO2kg, MET, iş yükü, HR, %HR, SpO2 değerleri, 6DST basamak sayısı, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği puanları sağlıklılardan istatistiksel anlamlı olarak düşüktü (p0,05). Hastaların maksimal ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi azalmıştır, %60'ı inaktiftir ve yaşam kalitesi kötüleşmiştir. Hastaların solunum fonksiyonları, periferik ve solunum kas kuvveti, enduransı korunmuştur. Hastalar egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinin artırılması amacıyla kardiyopulmoner rehabilitasyon programlarına yönlendirilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Peripheral artery disease (PAD) is an inflammatory disease characterized by atherosclerosis and stenosis in vessels and patients suffer from intermittent claudication occurs during effort and alleviates at resting, reduced exercise capacity, physical activity level, muscle weakness and quality of life. However, the effects of PAH on pulmonary and extrapulmonary outcome measures have not been adequately investigated, yet. This study aimed to compare maximal and functional exercise capacity, physical activity level, pulmonary function, peripheral and respiratory muscle strength, respiratory muscle endurance and quality of life in patients with PAD and healthy. 16 patients with PAD (11M/5F 53,81±9,11y, FontaineI-III) and 19 healthy (10M/9F, 51,78±5,95y) were compared. Maximal exercise capacity (cardiopulmonary exercise testing (CPET)), functional exercise capacity (six minute stepper test (6MST)), physical activity (activity monitor), pulmonary function (spirometry), peripheral muscle strength (dynamometer), respiratory muscle strength (mouth pressure device), respiratory muscle endurance (incremental threshold loading test), quality of life (SF-36 Health Survey) were evaluated. CPET peak VO2, VO2kg, %VO2, %VO2kg, MET, workload, HR, %HR, SpO2, number of steps on 6MST, SF-36 scores of patients were statistically significantly lower compared with healthy controls (p0.05). Maximal and functional exercise capacity of patients are reduced, 60% of patients are inactive and quality of life are impaired, Pulmonary functions, peripheral and respiratory muscle strength, endurance of the patients are preserved. Patients should be directed to cardiopulmonary rehabilitation programs in order to improve exercise capacity, physical activity level and quality of life.