Konyalı Mehmet Vehbi'nin Hulasat'ül beyan adlı tefsirinde hristiyanlık
Christianity in Mehmet Efendi's tafseer Hulâsât al-Beyan
  1. Tez No: 583317
  2. Yazar: SEMRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma konusu itibariyle Cumhuriyet Dönemi din âlimlerinden olup geniş bir tefsir yazmış olan Mehmet Vehbi Çelik Efendi'nin Hulâsat'ül Beyan adlı tefsirinde Hristiyanlık ve Hristiyanlar ile ilgili ayetlere yaptığı yorum ve değerlendirmeleri içermektedir. Bu çalışma ile Mehmet Vehbi'nin yorum, düşünce ve değerlendirmeleri ışığında Hristiyanlık ve Hristiyanlarla ilgili Kur'an ayetlerinin daha net anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ana konularını oluşturması bakımından öncelikle Hristiyanlık ve Hristiyanlar ile ilgili Kur'an ayetleri belirlenmiştir. Ardından Mehmet Vehbi'nin ayetlere yaptığı yorumlar tahlil edilmiştir. Son olarak ise konular arası bütünlük sağlanması açısından ve bilgi eksikliğini gidermek için diğer kaynaklara başvurulmuş, yer yer de karşılaştırma amaçlı diğer müfessir görüşlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mehmet Vehbi Efendi, one of the religious scholars of the Republicn era in Turkey, wrote a large commentary called Hulâsât'ul-Beyan. This Tafseer includes the comments and evaluations made by Mehmet Vehbi Çelik Efendi on the verses about Christianity and Christians. This study aims at understanding the verses of the Qur'an related to Christianity and Christians more clearly. The main subject of the study is centred around the Qur'an calls 'People of the Book'. Firstly, the interpretations of Mehmet Vehbi Efendi to the verses were analyzed and then, other sources and opinions of commentators were consulted in order to reach a coherent understanding of how the verses on Christians were interpreted in Hulâsât'ul-Beyan.