Artırılmış gerçeklik uygulamalarının ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin deyimleri öğrenme düzeylerine etkisi
The effect of augmented reality practices on the improvement of primary school 2nd grade students' vocabulary
  1. Tez No: 583361
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin deyimleri öğrenme düzeylerini geliştirmede artırılmış gerçeklik uygulamalarının etkisi incelenmiştir. Çalışma 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Eskişehir ili Tepebaşı ilçesinde yer alan bir ilkokulun 2. sınıfında okuyan 29 öğrenci katılmıştır. Belirlenen düzeyde bulunan bir sınıf deney, bir sınıf kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubunda deyimler, artırılmış gerçeklik uygulamaları ile işlenmiştir. Deney grubu uygulaması iki hafta sürmüş, her gün 2. Sınıf Türkçe dersi kitabında“Sağlık, Spor ve Oyun”temasında geçen on adet deyim sırayla işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan;“Deyimler-Eşleştirme Formu”,“Deyimler-Boşluk Doldurma Formu”,“Deyimler-Cümle Kurma Formu”kullanılmıştır. Araştırmada deneme öncesi desenlerden statik grup ön test-son test deseni kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programı ile analiz edilmiş ve gruplar arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerinin deyimleri öğrenme düzeylerindeki değişimi sergilemesi ve araştırma sonucunu desteklemesi açısından Deyimler-Cümle Kurma Formu'na verilen cevaplar içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu bulgulara dayanarak artırılmış gerçeklik uygulamalarının, ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin deyimleri öğrenme düzeylerini geliştirmede etkili olduğu söylenebilir. Söz varlığının diğer bileşenlerinde de AG uygulamalarının etkisinin belirlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of augmented reality applications on second graders' level of learning of idioms was investigated. The research was conducted in the spring semester of 2017-2018 educational year. 29 second graders in a state school in Tepebaşı district in Eskişehir province participated in the research. One class formed the control group and another class formed the experimental group at this school grade. The idioms for the experimental group were taught using augmented reality applications. The experimental group application research lasted for two weeks and each day ten idioms were taught in the order they were presented in the Turkish language course book for second graders under the theme of“Health, Sports and Play”. In the research,“Idioms-Matching Form”, Idioms-Gap Filling Form“ and ”Idioms-Sentence Construction Form“, which were were developed by the researcher, were utilized. In the research, one of the quasi-experimental designs, the static group pre-test and post-test was utilized. The data obtained were analyzed using SPSS 24 software and a significant difference between the groups in favor of the experimental group was found. Moreover, students' answers on the ”Idioms-Sentence Construction Form" were analyzed using content analysis as a proof of the change in the level of student learning and a support for research results. Based on these findings, it can be claimed that augmented reality applications are effective in developing second graders' level of learning of idioms. The use of augmented reality applications for the other components of vocabulary knowledge is suggested.