Çalışma sermayesinin işletme performansı üzerindeki etkisi: Borsa İstanbul üzerine bir inceleme
The effect of working capital on operating performance: An examination on exchange İstanbul
- Tez No: 583515
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dönen varlıklara yatırım olarak da ifade edilen çalışma sermayesi, bir işletmenin faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde yürütebilmesi için sahip olması gereken ve bir yıl içinde paraya dönüşmesi, tüketilmesi veya kullanılması beklenen varlıklar olarak tanımlanır. Çalışama sermayesi yönetiminde meydana gelen olumsuzluklar işletme faaliyetlerini aksatmakta ve işletmenin asli hedefi olan değer maksimizasyonundan uzaklaştırmaktadır. Çalışmamızın ana amacı çalışma sermayesinin firma performansına etkilerini ölçmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için Borsa İstanbul'a kayıtlı 140 firmanın 2008-2017 yılları arasındaki verileri değerlendirilerek firma performansı üzerinde çalışma sermayesinin nasıl bir etki yarattığını tespit etmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, çalışma sermayesi bileşenleri ile firma karlılığı arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Working capital, which is also referred to as investment in current assets, is defined as the assets that an entity must possess in order to carry out its activities in a healthy manner and which are expected to be converted into money, consumed or used within a year. The adversities that occur in working capital management interrupt the business activities and remove them from the value maximization, which is the primary objective of the business. The main purpose of our study is to measure the effects of working capital on firm performance. In order to realize this aim, the data of 140 firms registered in Borsa Istanbul between 2008 and 2017 were evaluated and the effect of working capital on firm performance was tried to be determined. As a result of the study, a negative and statistically significant relationship was found between working capital components and firm profitability.