İşçinin başka iş yapma yasağı
Ban for worker doing an other work
- Tez No: 596276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş sözleşmesi kapsamında işçinin, sadakat borcu kapsamında sır saklama borcu, işvereni bilgilendirme borcu, rekabet etmeme borcu, teslim ve hesap verme borcu, birlikte iş görme borcu, özen borcu, fazla çalışma borcu, düzenlemelere ve talimata uyma borcu ile iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyma borcu bulunmaktadır. İlke olarak işçinin asıl iş ilişkisinin yanında başka bir işte çalışabilmesi mümkün olmasına rağmen, işverenin korunması gereken çıkarları esas alınarak belirli koşulların söz konusu olması durumunda ve sadakat borcu bağlamında sözleşmeyle veya yasal düzenlemelerle işçilere başka iş yapma yasağı getirilebilmektedir. Bununla birlikte işçinin başka işte çalışması konusunda hangi kuralların uygulanması gerekeceği, bir işin başka iş olarak kabulünde hangi şartların söz konusu olacağı ve hangi durumlarda işçinin başka işte çalışma yasağına maruz kalacağı gibi hususlar doktrinde tartışma konusu olmuştur. Bu çalışmada, işçinin başka iş yapma yasağı, doktrindeki tartışmalar ve yargı kararları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the context of labour contract, worker has the obligation of doing his/her work, loyalty, keeping secrets, informing employer, not to compete with employer, extra working and obeying to regulations and orders relating to measures on security and health of work. Workers are principally allowed to work with other employers while working in their main works. However, taking into account the employers' interests which are worth to be protected, in case of certain conditions and within the context of obligation of loyalty, workers may be obliged to a ban on working in other work by a regulation or contract. The scope of rules to be applied on other work, the conditions to be executed on accepting a work as an“other work”and the situations on being obliged to a ban on working in an“other work”have been disputed in the doctrine. In this thesis, we have reached some results about the related disputes in the doctrine.