Gülizar ve İmam hikâyesi (Metin ve inceleme)
The story of Gulizar and the İmam (Text andanalysis)
- Tez No: 583587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YENİKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmamız; kim tarafından, nerede ve ne zaman yazıldığı belli olmayan Gülizar ve İmam adlı mesneviyi kapsamaktadır. Eserin tek nüshası, Edirne Selîmiye Yazma Eserler Kütüphânesi 22 Sel 2168/2 numarada kayıtlı 147 varaklık eserin içerisinde yer alan 5 kitaptan ikincisi olup 18 varaktır. Eserin öncelikle transkripsiyonu yapıldı ve ardından günümüz Türkçesine çevirisi yapılarak dipnot olarak verildi. Genel olarak mesneviler hakkında bilgi verilerek Gülizar ve İmam hikâyesi klâsik mesnevilerle şekil ve içerik yönüyle karşılaştırıldı. Ortak ve farklı yönleri dile getirildi. Ayrıca hikâyenin içinde yer alan gazeller de tür özellikleriyle birlikte gerek şekil ve gerekse muhtevâ olarak incelendi. Mesnevi, konu olarak bir aşk hikâyesidir. Bu bakımdan hikâye tahlili açısından da değerlendirilerek olay, kişi, zaman ve mekân açısından incelendi. Dil ve üslup açısından baktığımızda, klâsik mesneviler gibi sanatlı söyleyişler olsa da dilinin divan şiirine göre daha yalın olduğu söylenebilir. Klâsik mesnevilerde olduğu gibi olağan üstülüklere pek yer verilmemesi yönüyle modern öykücülüğe yakın olduğu bir tespit olarak değerlendirilebilir. Orijinalinde hikâyenin ismi verilmemiş ama iki ana karekterin betimlemeleri girişte yapılmasından ve olayların bu kahramanlan üzerinden verilmesinden dolayı bu esere“Gülizar ve İmam”ismi sonradan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the mesnevi named Gülizar and İmam, which does not have clear date, author or place of writing. The only copy of the work is the second of the 5 books in the 147-pages work registered in the Edirne Selimiye Manuscripts Library with 22 Sel 2168/2 number and it is 18 pages. The work was first transcribed, and then translated into modern Turkish and given as footnotes. In general, the story of Gülizar and İmam were compared with classical mesnevis in terms of form and content by giving information about mesnevis. Common and different aspects were expressed. In addition, the ghazal included in the story were examined both in terms of form and content, along with their characteristics. Mesnevi is a love story. In this respect, it was evaluated in terms of story analysis, and event, person, time and space in the story were examined. In terms of language and style, even though there are artistic sayings like classical mesnevis, the language is simpler than the divan poetry. It can be regarded as a finding that it is close to modern storytelling in that there is not much room for extraordinary things like classical mesnevis. The name of the story was not given in the original, but because the descriptions of the two main characters were made at the entrance and the events were given through these heroes, this work was named as“Gülizar and İmam”later.