Daldırma yöntemiyle asetik asit üretimi için uygun bakterinin seçimi
Selection of suitable bacteria for submerge method aceti acid production
  1. Tez No: 58362
  2. Yazar: GÜLSÜM ELBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tesi DALDIRMA YÖNTEMİYLE ASETİK ASİT ÜRETİMİ İÇİN UYGUN BAKTERİLERİN SEÇİMİ GÜİSÜM ELBAŞ1 Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Prof -Dr.Sedat DÖHMEZ 1997, Sayfa: 45 Jüri : Prof. Dr. Sedat DÖHMEZ Prof.Dr.İsmet ŞAHIM Prof, Dr Piliz ÖZÇKLÎK Bu çalışmada, çeşitli örneklerden asetik asit bakterileri izole edilerek:, bunların durgun ve çalkalamalı koşullardaki asetik asit üretimleri araştırılmıştır. Araştırmada izole edilen 12 izolatdan 5 tanesinin asetik asit oluşturma yetenekleri diğerlerine göre daha fazla olduğundan, bunların biokimyasal özellikleri belirlenerek karakterize edilmişlerdir. Yapılan çalışmalarda izolatlardan dört farklı ortamda çalkalamalı ve durgun koşullardaki ısetik asit üretimleri belirlenmiştir. Side edilen sonuçlara göre tüm ısolatlar enyüksek asetik asit üretimini % 7 etanol içeren E.S.R. ortamında göstermişlerdir. Bu ortamda en yüksek asetik asit üretimine durgun durumda 10 günde Acotobacter industrium (D) ile ulaşılmıştır (45.94 g/l). Aphrocell besiyerinde (% 5 etanol içerir) en yüksek asetik asit, çalkalamalı koşullarda 3 günde 19.22 g/l ile acotobacter masoxydans (E) ile elde edilmiştir. Endüstriyel asetik asit üretimi için uygun bakterilerin seçiminin amaçlandığı bu çalışmada, çalkalamanın asetik asit bakterilerinin gelişimi ve asit oluşumuna etkisi de belirlenmiştir. Buna göre Aphrocell besiyerinde en yüksek asetik asit çalkalamalı koşullarda A.mssosıgdasıs (E) ile elde edilmiştir. E. s. P.. besiyerinde ise A.industrium (A ve B) suşlarında çalkalama, durgun duruma göre iki kat daha fazla asetik asit oluşumuna neden olmuştur, bununla birlikte A.pasterianium (C), A.jaesaaçpdaBS (E) ve A.industrium (D) suşlarında çalkalamanın etkisi olmamıştır. C.M.G. besiyerinde ise çalkalamalı koşullardaki asetik asit üretimi durgun duruma göre yaklaşık olarak 1.6 kat daha fazla olmuştur. En düşük asetik asit genel besiyerinde elde edilmiştir. Sonuç olarak çalkalamanın kullanılan besiyeri ve bakteriye bağlı olarak asetik asit üretimini belli oranda arttırdığı gözlenmiştir. AHAHTAR KELİMELER: Asetik asit bakterileri, İzolasyon, Tanımlama, Asetik asit üretimi
Özet (Çeviri)
TIT J_ J_ _L ABSTRACT MASTER THESIS SELECTION OF SUITABLE BACTERIA FOR SUBMERGE METHOD ACETIC ACID PRODUCTIOH Gülsüm ELBAŞI Ankara university Graduate School of natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof.Dr. Sedat DQHMES 1997, Page: 45 Jury: Prof.Dr. Sedat DÖNMS1 Prof". Dr. İsmet SAHİH Prof.Dr Filiz ÖEÇELİK In this study, acetic acid bacteria were isolated from different samples and acetic acid production activity of these isolates in the stagnant and shaking states were examined. From different samples, 12 bacteria were isolated, and 5 of them were selected, for further studies because of their higher acetic acid production than the others. Therefore their biochemical tests were carried out for characterization. Acetic acid production capasity of these isolates were examined on four different media at the stagnant and shaking states. According to the results, all of the fiveshaking states. According to the results, all of the five isolates were shown maximum production in K.S.R. media with % 7 ethanol.In this medium maximum -acetic acid production were obtained a by Acefcobactsx industrial (D) {4 5.94 g/1) in stagnant cultures in 10 days. In the Aphrocell media (with % 5 ethanol), the maximum acetic acid production in shaking condition was 19.22 g/1 by &c@tdb&ct@x masoxydans (E) in 3 days The aim of this study was the selection of proper bacteria for industrial acetic acid production and was the determination of the effect of shaking on the bacterial growth and the formation of product. In the Aphrocell media, maximum acetic acid production were obtained by A.JLncbastxiTzm (A and B) in shaking condition but in the E. S. R. media at the same conditions, acetic acid production were two times higher than in stagnant conditions by A.xndustxlim (A and B). The shaking cultures of A.pastmixxanTBtt (C), A.memoxjdans (E) and A.indaatxixm (D) no effect on acetic acid productions in any medium. In the C.M.G. media, the acetic acid concentration in shaking condition were 1.6 times higher than in stagnant cultures. The acetic acid formation was the least in general media. As a result, the effects of shaking to the acid formation were depends on the strains and the media used and it was somewhat effective on acid formation. KEY WORD: Acetic acid bacteria, Isolation, Identification, Acetic acid production