L'utilite du ludique et sa fonction didactique dans l'enseignement/apprentissage du FLE
Fransızca öğretim ve öğrenim sürecinde oyuna dayalı etkinliklerin yararı ve eğitsel işlevi
  1. Tez No: 583611
  2. Yazar: ESRA KÖRÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ONURSAL AYIRIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamız oyuna dayalı etkinliklerin yetişkin öğrenciler üzerindeki yarar ve getirilerini vurgulamayı içermektedir. Yetişkin öğrencilerin Fransızcayı yabancı dil olarak öğrenme sürecinde en sık karşılaştıkları zorluklardan yola çıkarak onların özellikle sözlü iletişim becerilerini geliştirmeyi hedefledik. Bu amaçla, öğretim ve öğrenime büyük katkılar sağlayan motivasyon kavramını çalışmamızın merkezine yerleştirdik. Bu kavramı daha iyi anlamak için öğrenme sürecindeki ve öğrenci üzerindeki önemli etkilerini inceledik. Böylelikle, öğrenme isteğinin öğretim ve öğrenim sürecinde olmazsa olmaz bir koşul olduğu sonucuna vardık. Daha sonra, oyuna dayalı etkinlikleri, öğrenim ve öğretim sürecinde motive edici rolü olan etkinlikler olarak adlandırdık. Diğer yandan, oyun kavramının çocuğa sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve çoğu oyunun onun gelişimine ve eğitimine yönelik olduğunu saptadık. Bu nedenle, yetişkin öğrencilere yönelik oyuna dayalı etkinliklerin eksikliği bizi bu kitle üzerine odaklanmaya yöneltti. Tüm bunlardan sonra, öğrenim sürecinde çocuğu ve yetişkini birçok açıdan karşılaştırdık. Bu karşılaştırmadan yola çıkarak yetişkinlerin çocuklar kadar oyuna dayalı etkinliklerin olumlu etkilerine, özellikle bu etkinliklerin uyandırdığı motivasyona ihtiyaçları olduğunu fark ettik. Sonuç olarak, önerdiğimiz oyuna dayalı etkinliklerle yetişkin öğrencilerin sözlü iletişim becerilerini teşvik etmenin yollarını aradık.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to emphasize the benefits and gains of playful activities for adult students. Our objective is to develop oral communication skills of adult learners, especially on the basis of the most frequent difficulties they encounter during the French as a foreign language learning process. To this end, we have placed the concept of motivation which highly contributes to the teaching and learning process, at the center of our study. In order to have a better understanding of this concept, we have studied its important effects on the students during the learning process. Thus, we have come to the conclusion that desire to learn constitutes an indispensable condition during the teaching and learning process. Thereafter, we have named the playful activities as activities which have a motivating role in the learning and teaching process. Furthermore, we have determined that the concept of game is strictly dependent on the children and that the most of the games aim to develop and educate them. Therefore, the lack of playful activities for adult students has conducted us to focus on this public. Thereafter, we have compared the children and adults during the learning process in many aspects. Based on this comparison, we have realized that adults need the positive effects of playful activities -especially the motivation aroused by those activities- as well as children. As a result, we have looked for ways to promote the oral communication skills of adult students through the playful activities we propose.