Yunan mitolojisindeki antropomorfik tanrı anlayışının Hıristiyanlıktaki izleri
The traces of anthropomorphic god in Greek mythology in Christianity
  1. Tez No: 583679
  2. Yazar: ŞEYMA KARALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, genel olarak Yunan Mitolojisi'ndeki antropomorfik tanrı anlayışının Hıristiyanlıktaki izlerini konu edinmektedir. Hıristiyanlıktaki tanrı anlayışı bulunduğu çevrelerin etkisiyle yavaş yavaş değişim ve gelişim göstermiştir. Bu şekilde senkretik bir yapıya dönüşen Hıristiyanlık, farklı kültürlerin birleşimi sonucu kozmopolit bir din haline gelmiştir. Bu konuyu araştırırken kaynak kitaplar incelenmiştir. Ancak incelememiz sonucunda Hıristiyanlıktaki Tanrı anlayışının, kendinden önceki gelenek ve tanrılardan etkilendiğini anlatan birçok kaynak olmasına rağmen, Yunan mitolojisindeki antropomorfik tanrı anlayışının Hıristiyanlıktaki tanrı anlayışına etkilerini konu edinen herhangi bir çalışmaya Türkiye örneğinde rastlanmamıştır. Konumuzla alakalı dağınık halde bulunan bilgiler çalışmamızda bir bütün halinde sunulmaya çalışılmıştır. Hıristiyanlıktaki Tanrı anlayışını, Teslis adını verdiğimiz doktrin oluşturmaktadır. Teslis'in merkezinde İsa bulunmaktadır. İsa ile ilgili yazılmış kaynaklarda birden fazla yaklaşım söz konusu olmuştur. Bazı yaklaşımlara göre; İsa tarihsel bir figürdür ve mitolojik ögeler barındırmayan bir tanrıdır. Bazı yaklaşımlara göre ise; İsa kendinden önceki kültürlerin mitsel kahramanlarından ve özelliklerinden meydana getirilmiş mitolojik bir tanrıdır. Biz tezimizde mitolojik İsa'yı incelemeyi tercih ettik. Çalışmamızın amacı Yunan Mitolojisi'ndeki antropomorfik tanrı anlayışının, Hıristiyanlık tanrı anlayışını nasıl, ne derecede ve hangi açılardan etkilediğini göstermektir. Fakat çalışma konumuzun alanı geniş olduğu için tez çalışmamızda Yunan Mitolojisi'nde Hıristiyanlıktaki Tanrı anlayışını en çok etkilediğini düşündüğümüz tanrılar ve etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on the traces of anthropomorphic deities in Greek mythology in Christianity. Christianity has gradually changed and developed under the influence of the environment in which it was found. In this way, Christianity has become a syncretic structure and has become a cosmopolitan religion as a result of the combination of different cultures. This research examines reference books. As a result of our study, we have not come across any study on the effects of the anthropomorphic understanding of God in Greek mythology on the understanding of God in Greek mythology on the understanding of God ın Christianity, although there are many sources explaining that the understanding of God in Christianity was influenced by the traditions and gods that preceded it. In our study, the scattered information related to our subject was tried to be presented as a whole. Christianity forms a doctrine which is called Trinity. Jesus is of the centre of this trilogy. There are several approaches in sources which talk about Jesus. According to Christian theologians were influential and according to it, Jesus was a historical figure and a god without mythological elements. According to some of those approaches, Jesus is a mythological figure composed of the mythical heroes and caracteristics of the cultures before him. In our thesis, we preferred the myhological Jesus. The aim of this study is to show how and to what anthropomorphic understanding of god in Greek mythology influences Christian understanding of God. However, since the subject area is wide, only the gods and their influences which we think have the most influence on the understanding of God in Christianity in Greece are discussed.